Až do neděle 28. dubna se v Praze koná Festival umění a kreativity ve vzdělávání. Pedagogové, rodiče, odborná či širší veřejnost i profesionálové se mohou díky akci nechat inspirovat, jak se dá ve výuce využít kreativita. Po skončení pražské části festivalu zamíří akce do regionů, kde bude mít až do 2. července celkem sedm dalších zastávek.
Akce se zabývá jednou z nejpalčivějších otázek současnosti, která zasahuje značnou část populace - podobou a formou vzdělávání. Účastníci se dozví, jak lze měnit vzdělávání pomocí umění a kreativity, jak se učit pro budoucnost či jak zapojit do vzdělávání děti. Pražská zastávka festivalu je rozdělena na kurátorovanou a volnou část.
Kurátovaná část obsahuje celkem pět bloků, z nich každý je zaměřen na specifickou cílovou skupinu. Klíčovým tématem letošního ročníku je digitální wellbeing. Organizátoři mají za cíl otevřít otázky a hledat odpovědi k problematice využívání digitálních technologií způsobem. který by rozvíjel kreativitu a podpořil duševní zdraví.
Pondělní část programu bude otevřena odborníkům z kreativních odvětví, vzdělávání, politiky, municipalit a dalším, kteří se ve své agendě zabývají vzděláváním. Do holešovického DOXu zamíří hosté z Walesu, konkrétně zástupci tamní vlády a Arts Council of Wales. Klíčovým tématem setkání bude "kreativita jako pilíř vzdělávání".
V úterý bude program určen učitelům. V galerii Kunsthalle se uskuteční seminář se zaměřením na možná propojení digitálních technologií, wellbeingu a kreativního učení. V rámci akce vystoupí také rakouský umělec Emanuel Gollob, jehož praktickým zaměřením je nicnedělání a jeho dopad na vnímání, myšlení a tvořivost.
Středa pak bude patřit networkingu členů platformy uMĚNÍM, dalšímu rozvoji festivalu a aktivit platformy.
Po kurátorované části bude následovat na dalších místech Prahy program určený pro pedagogy, rodiče i všechny, kteří se zajímají o kreativitu v praxi, umění a vzdělávání. Jednotlivé programy naleznete na webu festivalu.
Až do 2. července se festival koná v regionech, konkrétně na Vysočině, ve Středočeském, Jihočeském, Jihomoravském, Ústeckém, Karlovarském a Královéhradeckém kraji.
Organizátorem festivalu je kulturně-vzdělávací platforma uMĚNÍM ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, pražskou Kunsthalle, Národní galerií Praha a Společností pro kreativitu ve vzdělávání. Dalšími zapojenými kulturními institucemi v Praze jsou například Atrium Žižkov, GHMP nebo Post Bellum. V regionech se zapojí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Divadlo Kladno, 8smička Humpolec, Moravská galerie Brno, Divadlo Drak a mnoho dalších.
Zdroj úvodního obrázku: Festival umění a kreativity ve vzdělávání