Již dříve se uskutečnily četné pokusy o osvětu problematiky psychedelických látek, zejména formou globálních fór. Nyní je na obzoru vznik nového vzdělávacího institutu. Projekt bude zaštiťovat organizace Beyond Psychedelics, přičemž se bude jednat o první školu svého druhu v České republice.
Mezi dostupné programy se bude řadit kurz psychedelického minima, který si klade za cíl obeznámit veřejnost s širokým spektrem problematiky psychedelik a rozšířených stavů vědomí od historie až po současné a budoucí trendy. Náplní kurzu jsou také podrobné informace o psychedelikách jakožto nástroji ke zlepšení duševního zdraví, případně jako rekreační látky.
Další z nabízených aktivit jsou tzv. skupiny psychedelické interakce, jejichž cílem je otevřít a poskytnout prostor pro sdílení a zpracování svého prožitku. Má nabízet informovanou podporu a profesionální péči k bezpečné re-integraci mysli, těla i ducha. Správným náhledem na onu zkušenost bude snazší maximalizovat její přínosy a snížit potenciální negativní dopady.
Hlavní osobou za tímto uskupením je Rita Kočárová, zakladatelka a ředitelka Beyond Psychedelics. Je mimo jiné hlavní řešitelkou celonárodní studie mapující užívání psychedelik v České republice (Národní psychedelický výzkum) s cílem vývoje návrhu systému služeb pro uživatele psychedelik. Pro Magazín Legalizace se vyjádřila ohledně toho, co považuje za systémový problém s výzkumem těchto látek:
„Největší problém je podle mého názoru obecně ten náš přístup v oblasti drogové politiky, kdy v podstatě platí, že tyto látky jsou zakázané a nemají se užívat. Tím je v zásadě znemožněno, aby zájemce o užití těchto látek mohl touto zkušeností projít v legálním a bezpečném prostředí. Terapeutickým využitím psychedelik se v klinickém výzkumu dlouho nikdo nezabýval, několik desetiletí v té oblasti byla jakási výzkumná paralýza. Velmi pravděpodobně to bylo způsobeno i tím, že ty substance byly umístěné na seznamy zakázaných látek. Takže to
byla dlouhá cesta těch prvních průkopníků kolem začátku tisíciletí, kteří vytrvali a opakovaně žádali etické komise a regulační orgány, než si prosadili první klinické studie. Ty už přinesly řadu slibných výsledků ukazujících na potenciál psychedelik v léčbě řady duševních obtíží, například depresivních či úzkostných onemocnění nebo závislostí."
„Největší problém je podle mého názoru obecně ten náš přístup v oblasti drogové politiky, kdy v podstatě platí, že tyto látky jsou zakázané a nemají se užívat. Tím je v zásadě znemožněno, aby zájemce o užití těchto látek mohl touto zkušeností projít v legálním a bezpečném prostředí. Terapeutickým využitím psychedelik se v klinickém výzkumu dlouho nikdo nezabýval, několik desetiletí v té oblasti byla jakási výzkumná paralýza. Velmi pravděpodobně to bylo způsobeno i tím, že ty substance byly umístěné na seznamy zakázaných látek. Takže to byla dlouhá cesta těch prvních průkopníků kolem začátku tisíciletí, kteří vytrvali a opakovaně žádali etické komise a regulační orgány, než si prosadili první klinické studie. Ty už přinesly řadu slibných výsledků ukazujících na potenciál psychedelik v léčbě řady duševních obtíží, například depresivních či úzkostných onemocnění nebo závislostí."
Podpora psychedelik ve veřejném mínění Česku jednoznačně stoupá, v následujících letech bychom se teoreticky mohli dočkat dekriminalizace či kompletní legalizace. Již dnes se řeší legalizace marihuany pro rekreační účely, což by mohl být důležitý krok pro změnu veřejného mínění.