Museum Kampa je jednou z nejzajímavějších kulturních institucích v Praze, o jejíž vznik se zasloužila známá mecenáška Meda Mládková. Muzeum se nachází v prostorách historické budovy Sovových mlýnů na jednom z nejromantičtějších míst hlavního města. V současné době nabízí hned 3 výstavy, které rozhodně stojí za návštěvu.
Josef Pleskot: Města
Jednou z nich je i výstava zaměřená na dílo jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Josefa Pleskota, který počátkem prosince oslavil své 70. narozeniny. Návštěvníci se seznámí se 3 sídly, ve kterých Pleskot nejvýraznějí zanechal svůj architektonický otisk - Prahu, Ostravu a Litomyšl.
Mezi jeho nejznámější realizace patří proměna areálu ostravských Dolních Vítkovic, z nichž se stal oblíbený cíl návštěvníků a místo konání jednoho z nejpopulárnějších českých hudebních festivalů. V Litomyšli se Josef Pleskot zasloužil o přestavbu tamního zámeckého pivovaru či regionálního muzea. V Praze se s jeho dílem můžeme setkat kupř. na Pražském hradě, kde na základě jeho návrhu vznikl unikátní průchod valem Prašného mostu. Pleskot je mimo jiné autorem budovy ČSOB v Radlické ulici.
Více jsme o výstavě psali zde.
Stanislav Kolíbal: Knihy a stavby
Autorem další aktuálně probíhající výstavy je sochař, scénograf a malíř Stanislav Kolíbal. Rodák z Orlové byl ve svém díle silně ovlivněn prostředím dolů i válečnou a poválečnou nejistotou či střídmostí.
Současná výstava nesoucí název Knihy a stavby představuje 2 základní okruhy Kolíbalovy tvorby. V první části výstavy mohou návštěvníci vidět kresby či ilustrace knih. Kresby nebyly až do současnosti nikdy vystavovány a jejich námětem je Ostravsko 40. let 20. století. Jeho knižní ilustrace zase vnáší do prostředí dětské literatury nový styl založený na jednoduchosti a možnosti imaginace. Druhá část výstavy nese název Stavby a jsou na ni návštěvníkům představena díla vzniklá na půdorysu berlínských kreseb od roku 1988.
Eduard Ovčáček / Groteska (70. - 90. léta)
Třetí probíhající výstava představuje dílo českého vizuálního básníka, grafika, sochaře, malíře, fotografa či kurátora Eduarda Ovčáčka, který odešel 5. prosince. Tento mnohostranný umělec s v průběhu svého života věnoval dvěma ústředním tématicky okruhům - vizuální a básnické reflexi písma a znaků, pro kterou se vžil název "lettrismus", a možnosti výtvarné interpretace lidské figury.
Současná výstava představuje autorova díla, ve kterých je uplatněn prvek grotesky. Jedná se o obrazy a kresby, mezi kterými vynikají obrazy a asambláže vytvořené v průběhu 70. a 80. let. V těchto dílech je zobrazena absurdita šeď a absurdita tehdejší doby. Ovčáček mimo jiné také ukazuje tupost a prázdnotu veřejných projevů.
Návštěvníky jistě zaujme autorův humor a nadsázka, které ve svých dílech uplatňuje specifickým způsobem. V Ovčáčkových dílech se můžeme setkat také s prvky tragikomiky, sarkasmu či bodavého veselí. "Terčem" autorových děl však nebyli pouze pohlaváři minulého režimu, ale také kupř. běžné mezilidské vztahy.
Zdroj: Museum Kampa
Zdroj obrázku: Pixabay