Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tři čtvrtiny pražských škol jednotné přijímačky měnit nebudou

10. 02. 2021 - Pražský inovační institut

Ministerstvo školství umožnilo pro letošní rok změnit podobu přijímaček, tři čtvrtiny pražských ředitelů však této možnosti nevyužijí. Zůstanou u tradičních jednotných zkoušek, které pro ně připravuje státní společnost Cermat. Podle radního pro školství Víta Šimrala nemají ředitelé dostatek personálních kapacit a času na to, aby připravili zkoušky jiné. 

„Já sám jsem příznivcem toho, aby se jednotné přijímací zkoušky i státní maturity v současné podobě zrušily. Preferuji, aby si volbu na sobě ponechaly jednotlivé školy, protože ředitelé sami nejlépe ví, jaké předpoklady pro studium by měli jejich potenciální žáci naplňovat,” řekl portálu Praha školská radní pro oblast školství Vít Šimral. Chápe ale, že za současné situace nemají ředitelé dostatek časových a personálních kapacit na to, aby školní zadání přijímacích zkoušek kvalitně vypracovali a spíše tak volí klasickou podobu jednotných přijímaček.

Ministr školství Robert Plaga koncem loňského roku oznámil, že při výběru budoucích středoškoláků na čtyřleté obory s maturitou si bude moci ředitel školy sám rozhodnout, zda k přijímacímu řízení využije jednotné přijímačky jako doposud nebo uchazeči podstoupí zkoušku, jejíž obsah si každá škola zvolí sama. V určitých případech pak mohou být stávající deváťáci přijati bez přijímacího řízení. 

Termíny zkoušek se zatím nemění

Změna formátu přijímaček se netýká víceletých gymnázií. Na nich proběhnou standardní státní přijímací zkoušky, jejich termín se však může posunout podle vývoje epidemické situace. Jednotné přijímací testy, které pro ministerstvo organizuje Cermat, by se měly uskutečnit na čtyřleté obory 12. a 13. dubna a na víceletá gymnázia pak 14. a 15. dubna. Oproti minulému školnímu roku by měli mít uchazeči o studium k dispozici vždy dva termíny.

Nejzazší datum pro podání přihlášek 1. března zůstává stejné. Pokud počet podaných přihlášek nepřevýší předpokládaný počet přijímaných uchazečů, může ředitel školy sám rozhodnout, zda bude jakoukoli formu přijímací zkoušky na své škole vůbec konat, či rozhodne o přijetí studentů bez zkoušky.

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) také v předstihu zveřejnilo ilustrační testy jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a z matematiky pro čtyřleté obory vzdělání a víceletá gymnázia. Ty uchazeči najdou na stránkách https://prijimacky.cermat.cz/

Prodloužilo se také období pro konání talentových zkoušek

Zájemci o studium na uměleckých oborech a konzervatořích mohli talentovou zkoušku uskutečnit v období 4. až 31. ledna, původní rozmezí bylo asi o polovinu kratší. U talentových zkoušek na sportovní gymnázia se termíny prodlužují až do 31. března. Podle původního harmonogramu měly být tyto zkoušky uskutečněny do poloviny února. 

„Předpokládáme, že to těmto školám umožní dostatečný prostor pro hodnocení práce či výkonu uchazečů s tím, že budou zkoušky rozloženy v čase do delšího období,“ dodal ministr Plaga.

Školy se v lednu uzavřely již potřetí 

K uzavření vzdělávacích institucí v souvislosti s pandemií koronaviru došlo od loňského jara už potřetí. Poprvé neusedli žáci a studenti do lavic loni mezi 11. březnem až 25. květnem, na konci května se za přísných hygienických opatření vrátili pouze žáci 1. stupně. V červnu měli možnost do škol docházet také žáci druhých stupňů, středních škol a vyšších odborných škol za účelem konzultací. 

K opětovnému uzavření všech škol, kromě mateřských, došlo opět 14. října. Prvňáci a druháci se do lavic vrátili 18. listopadu. Následovala další etapa uvolňování od 30. listopadu pro první stupeň a žáky devátých tříd. Do lavic se také vrátili žáci druhého stupně v režimu střídavé výuky. V současném 5. stupni protiepidemického systému PES do škol dochází pouze žáci 1. a 2. tříd. Ostatní žáci a studenti se učí distančně.

Fotografie od uživatele Jessica Lewis ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram