V Centru architektury a městského plánování (CAMP) právě probíhá jedinečná výstava nizozemského fotografa Iwana Baana s názvem Iwan Baan: Prague Diary. Vystavené fotografie ukazují Prahu z různých úhlů pohledu.
Iwan Baan je jedním z celosvětově nejvyhledávanějších fotografů architektury. Během své více než dvacetileté kariéry si dokázal vytvořit velmi pestré portfolio, díky kterému je vyhledáván hvězdnými architekty po celém světě. Sám fotograf se však považuje spíše za dokumentaristu a více než o samotné stavby se zajímá o to, jakým způsobem domy fungují.
Baanova aktuální výstava je výsledkem jeho sedmidenní práce, v rámci které se snažil s fotoaparátem v ruce zachytit českou metropoli z různých úhlů. Pražské centrum, periferii i krajinu podél řeky Vltavy zachytil během své pouti za pomoci pěší chůze, kola či vrtulníku. V CAMPu tak můžete vidět Prahu takovou, jakou ji nenajdete v žádném z turistických průvodců. Prahu syrovou, neupravenou či nahodilou.
„Iwan Baan se na svých fotografiích z Prahy neomezuje na notoricky známé a vyhledávané lokality, ale i na ty opomíjené. Mapuje také důležité brownfieldy jako Nákladové nádraží Žižkov nebo okolí metra Vltavská a zachycuje je v jejich syrovém stavu. Zaměřuje se na zástavbu v blízkosti řeky, průmyslové objekty, dopravní infrastrukturu, ostrovy, krajinu a rušný i tichý život kolem ní. Z protikladů vytváří mozaiku, z níž poskládal městský portrét, který si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě v CAMPu,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Podle Štěpána Bärtla, vedoucího CAMPu, je cílem výstavy ukázat, že stačí jen kousek popojet z historického centra Prahy, aby člověk viděl takovou Prahu, kterou nevidí statisíce turistů, kteří každoročně do hlavního města proudí. „Zachytit město perspektivou člověka, který ho vidí úplně poprvé, nám přišlo fascinující, o to víc, když se jedná o hvězdu formátu Iwana Baana," říká Bärtl.
Autor se ve své tvorbě zaměřuje na dva architektonické světy - nablýskaný a všední. Při své práci se snaží porozumět životu obyčejných obyvatel města. Na svém kontě má spolupráci s kanceláří japonského architekta Soua Fujimota, dánským ateliérem Bjarke Ingels či nizozemským architektem Remem Koolhaasem.
Autor úvodního obrázku: Jan Malý