Josef Mánes je jedním z nevýraznějších umělců české kulturní scény 19. století. Ačkoliv jeho pole působnosti bylo nebývale široké (věnoval se grafikám, kresbám či malbám), jeho dílo si drží ve všech okruzích vysokou úroveň kvality a nadčasovosti, která je dodnes vyzdvihována historiky umění. Právě proto vznikla výstava Josef Mánes: Člověk-umělec-legenda, která má za úkol seznámit diváky všech věkových kategorií s Mánesovým spletitým, ve své době nedoceněným, dílem.
Výstavu tvoří více než 400 exponátů z 25 veřejných a soukromých sbírek, a to včetně kalendářní desky pražského Orloje, která se stala symbolem a velkým lákadlem této výstavy. Většinu expozice tvoří přehled zásadních okruhů Mánesovy tvorby, zároveň ale má divák možnost srovnat Mánesovo dílo s jeho českými i zahraničními současníky. Celkový obraz o Mánesovi a jeho tvorbě dotváří fragmenty z jeho soukromého života - korespondence, dobové fotografie či texty.
K výstavě je připravený bohatý doprovodný program, který nabídne kurzy umění (Zaostřeno na J. Mánese), komentované prohlídky v češtině i v angličtině, komentované prohlídky pro pedagogy, čtení z umělcovy korespondence, přednášky přibližující Mánesovo dílo, diskuze s odborníky nebo procházka po Praze s mánesovskou tématikou. Kompletní přehled doprovodných akcí spojených s výstavou naleznete pod tímto odkazem v sekci relevantní akce.
Pro školní skupiny je přichystáno hned několik akcí. Jmenujme například interaktivní přednášku Mánes: Mýtus umělce. Cílem kurzu je přiblížit žákům osobnost Josefa Mánese a téma, které silně ovlivnilo umělcovu tvorbu – vlastenectví a koncept češství. Náplní programu je například i společná diskuze na téma, jak vnímat Mánesův odkaz očima dnešní doby a jak vnímat jeho tvorbu na pozadí vlasteneckých a romantických idejí.
Další zajímavou aktivitou, kterou Národní galerie Praha pro školní skupiny připravila, je ,,Mánesův plenér‘‘. Jedná se o program, v jehož rámci se studenti vydají do exteriéru zaznamenat krajinu kolem sebe podobně jako právě Mánes, který se na krajinomalbu specializoval. Studenti si vyzkouší tvorbu venku a dozví se, co s sebou do plenéru nosil Josef Mánes a jak se svými kresbami pracoval později v prostředí ateliéru.
Na oba programy je nutné se předem zaregistrovat na adrese vzdelavani@ngprague.cz. Cena činí 100 korun na žáka, pedagogický doprovod má vstupné zdarma. Výstava je k vidění ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně do 16. července.
Zdroj fotografií: Národní galerie Praha