Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠTM) uskutečnilo ve spolupráci se společností SCIO šetření mezi uchazeči o vysokoškolské studium. Jehož cílem bylo zjistit, jakým způsobem lze zaujmout talentované budoucí vysokoškoláky pro studium učitelství.
Výsledky šetření odhalily, že mezi účastníky Národních srovnávacích zkoušek je bezmála šest tisíc akademicky talentovaných uchazečů, kteří jsou ochotni uvažovat o učitelské profesi, ale z důvodu negativního vnímání této profese se často rozhodují pro studium jiného oboru.
Je potřeba poznamenat, že představy respondentů o studiu a profesi učitele nezřídka neodpovídají skutečnosti. Mnoho z nich například neví, že platové ohodnocení ve školství v posledních letech výrazně vzrostlo, nebo že nová studia učitelství obsahují až 15 % objemu praxí.
Proto MŠMT intenzivně pracuje na přípravě učitelů v úzké spolupráci s pedagogickými fakultami. Tuto situaci by mohl výrazně vylepšit systém provázejících učitelů, který je součástí novely zákona o pedagogických pracovnících, která je v současné době v Poslanecké sněmovně.
Až bude systém provázejících učitelů fungovat naplno, bude Česká republika mít podobný systém praxí, jako mají ve Finsku, Švédsku nebo Rakousku.
Zdroj: MŠMT