Pro všechny děti, které přišly do Česka po začátku války z Ukrajiny nabízí projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání ve spolupráci s organizací InBáze, z.s. už několik měsíců bezplatně nejen kurzy českého jazyka, ale i setkání v arteterapeutických skupinkách. Mnohé z dětí zažily velmi těžké situace a k tomu, aby se s nimi vyrovnaly, může sloužit právě vhodná forma terapie.
Dvě skupinky dětí rozdělené podle věku se scházejí v centru Prahy, v prostorách Pražského inovačního institutu (Celetná 19), který projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání pro Hl. m. Praha realizuje. Terapie i kurzy českého jazyka, které v rámci projektu běží už od července, jsou postaveny na spolupráci s neziskovou organizací InBáze, z.s., která se podporou migrantů zabývá už od roku 2006.
Děti, které k nám od února loňského roku, kdy začala válka na Ukrajině, začaly přicházet, mají za sebou často nepříjemné zážitky, stres, anebo zpracovávají traumata. Musejí se přizpůsobit životu v jiné zemi, adaptovat se ve škole. Právě terapie jim může pomoci, není třeba se jí obávat.
Arteterapii, která probíhá v Pražském inovačním institutu, vede terapeutka a metodička pro začleňování dětí s odlišným mateřským jazykem z organizace InBáze, Petra Lacinová. Podle ní může pravidelné setkávání dětem pomoci nejen překonávat jazykovou bariéru, ale i vyjádřit se jinak než právě prostřednictvím řeči. „Obrázek toho kolikrát řekne více než slova,“ říká k tomu Petra Lacinová. Děti se scházejí každou středu, jsou rozdělené do skupinek podle věku: od tří odpoledne děti od 5 do 8 let, od pěti hodin se potkávají starší děti (9 -12 let). Se skupinkou pracují dvě terapeutky: zmíněná Petra Lacinová a ukrajinská psycholožka Kateryna Puiu, také z InBáze. Arteterapie tedy probíhá zároveň v češtině i v ukrajinštině, což může dětem pomoci i s učením češtiny.
„Jde o to, aby to děti bavilo a zajímalo. …Výtvarná tvorba je pro ně léčivá a terapeutická. Určitě není třeba se arteterapie ani jiného druhu terapie bát. Dětem to může pomoci vypořádat se s tím, co zažily a lépe se ukotvit v současném životě,“ dodává Petra Lacinová.
O tom, proč se terapie nebát a jak mohou fungovat adaptační skupinky v základní škole se dozvíte v následujícím videu, které vzniklo v projektu u iKAP II – Inovace ve vzdělávání:
Více informací o jazykových kurzech i terapii najdete na webu zmíněného projektu.