Ve středu 27. září patřil zasedací sál magistrátu hl. m. Prahy studentům. Svoji schůzi zde měl Středoškolský sněm , který sdružuje delegáty jednotlivých pražských a nově i středočeských škol. Hlavním bodem programu byla drobná úprava stanov, a především volba nového předsednictva. Jak jednání probíhalo?
V devět hodin dopoledne se zástupci pražských a středočeských škol sešli v zasedacím sále magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí. Nadstandardní účast již od začátku nasvědčovala tomu, že se bude dít něco, u čeho je dobré být. Na volebním zasedaní si spolek každoročně volí své vedení pro příští rok, od čehož se následně přímo odvíjí iniciativa, podoba a konkrétní aktivity spolku.
Prvním bodem programu byly dílčí změny stanov a diskuse o možném pokračování spolku. Například rozšíření činnosti i do oblasti základních škol, tak aby mohli být studenti s organizací v kontaktu již v dřívějším věku, což by mohlo dopomoci například větší kontinuitě.
Následovaly samotné volby. Kandidát na předsedu byl jediný – Jonathan Skrla, student SSPŠ. Nyní již předseda středoškolského sněmu.
Na pozice místopředsedů kandidovali: Matyáš Paulíny, Marianna Kohoutová a Tadeáš Hýbner. Matyáš Paulíny zaujal netradiční prezentací, v níž (mimo jiné) porovnával sebe a dosavadního předsedu sněmu s dinosaury. Netradiční přístup se zřejmě vyplatil, jelikož byl následně zvolen do funkce prvního místopředsedy.
Lítý boj sehráli zbylí dva kandidáti o křeslo druhého místopředsedy. Ve druhém kole byl nakonec o dva hlasy zvolen do funkce druhého místopředsedy Tadeáš Hýbner.
Po přestávce proběhla ještě volba do dozorčí rady. Jedná se o orgán skládající se zpravidla z řad bývalých předsednictev, který se stará o hladký chod organizace a poskytuje poradní hlas i záruku kontinuity. Na post kandidoval dnes už bývalý předseda středoškolského sněmu Jan Gondek a byl do funkce zvolen.
Po volbách se studenti začali tradičně scházet ve svých výborech v rámci sněmu, ve kterých se věnovali konkrétním tématům či minulým i budoucím akcím.
Jakým způsobem vnímal toto zasedání sněmu Jan Gondek, člověk, který je se sněmem v posledních dvou letech neodmyslitelně spjatý a který si za zmíněnou dobu prošel pozicemi místopředsedy, předsedy a nyní nakonec i člena dozorčí rady? Dočtete se v následujícím rozhovoru.
Sněmu jsi v minulosti věnoval mnoho svého času a úsilí, předpokládám, že ti jeho budoucnost není lhostejná, jak bys za sebe hodnotil dnešní zasedání?
Volební zasedání považuji za nadmíru úspěšné. Zúčastnilo se ho přes šedesát středoškoláků z celé Prahy a předsednictvo volili delegáti celkem čtyřiceti pražských středních škol. Je to důkazem toho, že mladí mají zájem o dění ve svém okolí a chtějí pracovat na změně k lepšímu, nejen v rámci českého školství.
Po dvou letech končíš v předsednictvu sněmu, jaké jsou tvé pocity?
Při pohledu zpět na svoje dva roky v předsednictvu a rok vedení organizace bych řekl, že vzhledem k situaci jsem neodvedl špatnou práci. Podařilo se mi Sněm znovu zapojit do národních participačních struktur a také se nám skrz ně dařilo pomáhat k zakládáním dalších krajských parlamentů a studentských iniciativ, konkrétně například v Jihočeském nebo Ústeckém kraji. Zároveň se mi společně s oběma předsednictvy, kterých jsem byl součástí, podařilo obnovit a držet pravidelná zasedání na Magistrátu, což bylo pro naše fungování klíčové, protože i v naší organizaci aktivitu členů hodně negativně ovlivnila pandemie.
Byl jsi zvolen do dozorčí rady, těšíš se na novou pozici? Jak se těšíš na spolupráci s novým předsednictvem?
V rámci dozorčí rady si kladu za cíl mentorovat nové předsednictvo a moc se na to těším, protože vidím, že kluci mají velký drive a spoustu nápadů. Na dalším zasedání nás ještě čeká rozšíření předsednictva o dva další členy, kde bych byl rád, aby bylo rozšířeno o některé z našich aktivních členek, protože zatím je jeho složením extrémně genderově nevyvážené. Zároveň chceme s Kubou Rychlým v dozorčí radě v úzké kooperaci s předsednictvem dosáhnout toho, aby měli skrz Sněm mladí lidé ještě větší slovo v tom, jak bude Praha do budoucna vypadat.
V příštím článku se budeme věnovat tomu, jak vidí budoucnost sněmu jeho nové předsednictvo a jaké si na následující rok ve funkcích klade cíle.
Zdroj úvodního obrázku: Středoškolský sněm hl. m. Prahy