V pondělí 24. dubna vyvrcholí již osmadvacátý ročník soutěže Debatní liga. O titul mistrů republiky v debatování se na půdě Senátu utká osmnáct týmů, které prošly nemalou konkurencí stovek dalších účastníků . Letos budou studenti debatovat o umělé inteligenci a o reformě daňového systému.
Hlavním letošním tématem je věda a technologie. Studenti budou debatovat nejen o souvislostech s vývojem umělé inteligence, ale také o komercializaci vesmíru či zákazu sociální sítě TikTok. „Otázky pro debaty vybíráme tak, aby se týkaly aktuálních témat, kterým je věnována velká pozornost, ale jejich pochopení často chybí,“ říká Václav Soukup, ředitel Asociace debatních klubů, která soutěž pořádá. Týmy si vždy před debatou losují, který postoj budou zastávat, proto si musí připravit dobré argumenty pro i proti.
Turnaj proběhne nejen v češtině, ale i v angličtině – třetina účastníků bude debatovat anglicky v soutěži Debate League. „Přestože se debatování v angličtině účastní menší počet studentů, věříme, že pořádání soutěže má smysl. Možnost vyzkoušet si využití cizího jazyka prakticky a přednést souvislý projev na šest minut není ve školní výuce vůbec běžná záležitost, debatování tak přináší zcela unikátní vzdělávací příležitosti,“ dodává Soukup.
Složení účastníků celostátního finále je výsledkem kvalifikačních turnajů z celého školního roku. Byli vybráni ti nejlepší ze sta týmů, které reprezentovali více než třicet škol z celé republiky. Na ně čekají vyřazovací kola, která proběhnou 21. – 23. dubna v prostorách gymnázia Nad Alejí.
V debatě proti sobě stojí dva tříčlenné týmy, jimž je předloženo společensky kontroverzní téma. Jeden tým má za úkol dané téma podpořit a druhý se snaží argumentovat proti. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla. „Díky tomu, že při debatě musí člověk často obhajovat jemu opačné názory, nyní vnímám, že argumenty nejsou výlučně pravdivé nebo nepravdivé. Záleží taky na jejich realističnosti, jestli neexistuje ještě lepší řešení nebo jestli nad benefity nepřevažují negativa,“ říká Václav Kuboň, člen vítězného týmu minulého ročníku.
Zájem o účast v debatních soutěžích každým rokem roste, neboť se jedná o zájmovou činnost, která napomáhá rozvoji kritického myšlení, argumentace a rétoriky. Máte-li zájem se zapojit do debat, naleznete potřebné informace zde.
Asociace debatních klubů (ADL) je neziskovou organizací, která zábavnou formou soutěžních debat vzdělává mládež v České republice. ADK je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a také České rady dětí a mládeže.
ADL oficiálně vznikla v roce 1999, nicméně její počátek se datuje do roku 1994. Jejím cílem je rozvíjet aktivní sebevzdělávání v oblastech klíčových kompetencí, osobnosti dětí a mládeže, prohlubovat znalosti, rozvíjet sociální inteligenci, toleranci a pozitivní mezilidské vztahy.
Zdroj obrázku: Unsplash