Rok 2008 je jeden z nejsilnějších populačních ročníků poslední doby. S tím byly před lety spojené problémy s kapacitou mateřských a později i základních škol. Letos se ten samý problém opakuje již po třetí.
Během přijímacích zkoušek může každý uchazeč podat přihlášku na dvě střední školy. Na mnohé školy se nedostali ani jedničkáři, byť na to měli, a tak byli rodiče nuceni při výběru škol „taktizovat.“ Jinými slovy podávali přihlášku na jednu školu, kam by dítě chtělo, a druhou tam, kam má větší jistotu se dostat.
Toto nepochybně povede k tomu, že bude část studentů nespokojená na své nové škole. Následovat může protestní záškoláctví a případně i nedokončení střední školy. Tím pádem by se problém s kapacitou škol přelil i do oblasti ekonomické, neboť daně, které odvede člověk zaměstnaný či podnikatel v preferovaném oboru, budou vyšší než u člověka s nedokončenou střední školou nebo zaměstnaném v oboru, který sám nechtěl.
Středočeský kraj chce situaci zachránit větší kapacitou gymnázií
Kapacity gymnázií ve středočeském kraji činí 1300 míst, přihlášek letos bylo 2998. Podle středočeského radního pro školství je kapacita středních škol dostatečná: „My opravdu máme problémy spíše lokální,“ uvedl.
V minulých letech produkovaly středočeské základní školy i devíti tisíc uchazečů o středoškolské studium. Letos jich bylo čtrnáct tisíc. Nově kraj počítá s číslem šestnáct tisíc žáků ročně, a proto chystá několik investic.
Navyšovat kapacity chce řešit stavbou nového gymnázia v Jesenici u Prahy a v Černošicích. Připravuje se i rozšíření gymnázií v Berouně, v Hostivicích a v Říčanech.
Hejtmanství také rozšiřuje kapacity na jiných oborech. Zatím schválilo přes šest set nových míst a další mají přibýt. Část z nich se týká již letošního školního roku a bude záležet na rychlosti legislativního procesu.
Kde vznikl problém?
Podle místopředsedy sněmovního školského výboru Pavla Klímy (TOP 09) tento problém nemá jasného viníka. „Kdo pouštěl developerské projekty do okolí Prahy, aniž by se tam řešila školská infrastruktura? Tam bych hledal příčiny. Pustili to a neřešilo se, že se to v roce 2023 u přijímaček ukáže,“ sdělil. „Celkově ale současná situace není jenom problém krajů, je to koncepční problém. Všichni jsme věděli, že se v roce 2008 narodilo nejvíce dětí, které právě teď budou dělat přijímačky,“ doplnil.