Středočeský kraj se chystá výrazně zvýšit kapacity gymnázií, aby uspokojil rostoucí poptávku po středoškolském vzdělání. V plánu jsou nové přístavby a vestavby v Hostivici, Říčanech, Brandýse nad Labem a Berouně, zatímco nové budovy se chystají v Černošicích, Jesenici a pravděpodobně v Roztokách. Tím vznikne stovky nových míst pro studenty, ovšem bude nutné zajistit také dostatek pedagogů.
Jedním z klíčových návrhů pro řešení nedostatku míst je výstavba středoškolského kampusu na okraji Prahy, který by mohl pojmout až 4000 žáků. „Mohl by vzniknout v Letňanech, Zličíně, Písnici nebo Černém Mostě,“ uvedl pro ČTK středočeský radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha /STAN/. Kraj by na projekt přispěl poměrnou částkou, o které chce jednat s Prahou.
Pražský radní pro školství Antonín Klecanda /STAN/ však upozornil, že v hlavním městě nejsou k dispozici vhodné pozemky pro tak velkou stavbu. „Efektivnější je stavět více menších škol nebo stávající gymnázia rozšiřovat,“ uvedl Klecanda. „Ten nápad není špatný, ale je problém z hlediska pozemků. My už jsme o tom jednali a nechali jsme si od Institutu plánování a rozvoje udělat analýzu všech pozemků, které máme na veřejnou vybavenost, a došli jsme k tomu, že nemáme vhodné pozemky pro takhle velkou stavbu," dodal.
Podle Klecandy je lepším řešením rozšiřování stávajících škol a výstavba nových s kapacitou 500 až 1000 žáků.
Vácha vidí řešení ve spolupráci s Prahou a budování dalších míst tam, kde je to nejvíce potřeba. „Musíme ale držet i kvalitu, protože někde se nám dostávají žáci, kteří nemají studijní předpoklady a potom trpíme předčasnými odchody,“ řekl. Podle Váchy by mohly být některé nevyužité prostory v domech dětí a mládeže přeměněny na gymnaziální třídy. Kromě toho vznikají nové přístavby a stavby takzvaně na zelené louce.
Kapacity jednotlivých škol se díky těmto projektům zvýší o 120 míst. „Aktuálně se navyšuje kapacita na gymnáziu v Hostivici, připravují se Říčany,“ uvedl Vácha. Otevřít by se měla také gymnaziální třída u základní školy v Mnichovicích a nové školy se projektují v Berouně a Brandýse nad Labem. Jesenice bude tento měsíc schvalovat uvolnění pozemku fotbalového stadionu pro potřeby gymnázia, zatímco Roztoky se musejí ještě rozhodnout, zda půjdou do společného projektu gymnázia a druhého stupně základní školy.
Podle údajů pro školní rok 2024/2025 střední školy v kraji nabízejí 13 807 míst, z toho 8 854 na maturitních oborech. Nejžádanějšími obory jsou čtyřletá gymnázia, lycea a ostatní maturitní obory. Po prvním kole přijímacího řízení zůstalo ve Středočeském kraji volných 2 499 míst, z toho 1 072 na maturitních oborech.
Klecanda také upozornil na problém s kapacitami v Praze, kde se každý rok hlásí více dětí z jiných krajů. Podle něj by měla být zavedena částečná spádovost, což by umožnilo lépe zajišťovat kapacity pro pražské děti. Vácha s tím nesouhlasí a podotkl, že spádovost je podle současné legislativy nezákonná a změna zákona by byla v neprospěch studentů. „Žáci by si dopředu přehlašovali trvalý pobyt jinam, aby se dostali na školu,“ uzavřel.
Zdroj: ČTK