Středočeské školy a školská zařízení obdrží více než 160 milionů korun na podporu inovací ve výuce. Kraj uvolní 80,8 milionu korun ze svého rozpočtu a dalších téměř 82 milionů korun přijde v podobě dotace od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Cílem této finanční injekce je podpořit rozvoj digitálních kompetencí a informatiky u žáků.
Krajské peníze budou využity na modernizaci odborných učeben, vybudování venkovních učeben, pořízení výukových modelů, měřících přístrojů, softwaru pro odbornou výuku a vybavení specializovaných laboratoří. Od roku 2021 krajská samospráva věnovala na inovace ve školství včetně dnešní částky celkem 268,7 milionů korun. „Je důležité, abychom připravili naše děti na digitální éru a umožnili jim co nejlepší vzdělání. Jsme rádi, že můžeme podpořit školy v této oblasti a věříme, že tyto investice přinesou ovoce,“ řekl radní pro oblast vzdělávání a školství Milan Vácha.
Peníze z dotace MŠMT budou sloužit na pořízení digitálních učebních pomůcek pro krajské nebo obecní středočeské školy. Mezi tyto pomůcky budou patřit třeba 3D tiskárny, 3D pera, virtuální realita, robotické a programovatelné učební pomůcky či softwarové vybavení. Tyto technologie jsou nezbytné pro provedení reformy učebních osnov, která bude zahrnovat vyučování podle nových vzdělávacích programů v oblasti IT. Díky této finanční podpoře navíc budou moci středočeské školy postupovat v souladu s aktuálními trendy.
Mezi školami, které získají finanční podporu, je například Střední zdravotnická škola Beroun, která připravila projekt na pořízení nových multifunkčních ošetřovatelských modelů s příslušenstvím. Střední zemědělská škola Čáslav bude moci financovat inovativní systém precizního zemědělství a Střední škola designu Lysá nad Labem vybuduje ateliér návrhové tvorby pro studijní obor Oděvní design. Střední odborné učiliště Nové Strašecí pak získalo financování na pojízdnou dílnu s vestavěnou výbavou pro opravy v terénu.
Digitalizace vzdělávání je aktuálním tématem nejen v České republice, ale celosvětově. Školy se musí přizpůsobit moderním technologiím a novým formám vzdělávání. Již v roce 2020 si české školy pořídily základní digitální vybavení, aby mohly poskytovat distanční výuku. Všechno vybavení je ale potřeba neustále obnovovat a modernizovat.
Zdroj: kurzy.cz