Ve výuce ekonomie a informatiky ředitelé a ředitelky středních škol stále častěji využívají učitele z komerční sféry. Jejich profesní zkušenosti navíc ve studentstvu dokáží vyvolat zájem, stejně jako motivaci k vlastním projektům. Do předmětů se navíc nebojí zapojit reálné výzvy firem.
Jednou z takových osob je vystudovaná ekonomka Pavla Cidlinská, která pracovala 14 let ve velké poradenské firmě, a která nyní působí jako učitelka ekonomických předmětů na gymnáziu EDUCanet. Podle svých slov přitom neustále čerpá ze své praxe. "Nedovedu si představit, že bych učila studenty jen na základě teoretických znalostí. Studenti na střední škole chtějí vědět, proč se co učí, k čemu jim je to v praktickém životě dobré. Což jako člověk s předchozími zkušenostmi mohu dokládat na prožitých příkladech," říká. Podle svých slov má občas pocit, že by v očích studentů měla mít ještě více praxe.
Cidlinská je učitelkou dvou předmětů, v nichž se teorie mění v praxi - ekonomiku a manažerské dovednosti. "V předmětu manažerské dovednosti se snažíme, aby studenti spolupracovali na vlastních projektech a aplikovali své znalosti v reálných situacích. Je to ideální hodina týdně pro praktické úkoly, které vycházejí z programů vzdělávací organizace Junior Achievement a které zdokonalují studenty v tzv. podnikavosti," uvádí.
Již od druhého ročníku se studenti na její škole mohou hlásit do projektu firmy Samsung s názvem "Solve for Tomorrow, který vyzývá náctileté po celém světě k realizaci vlastních technologických nápadů. Učitelka tento projekt zahrnula do své výuky již před třemi lety, tedy hned poté, co byl v Česku uveden. "Účast v programu pro mladé inovátory je jedna z možností, jak mohou druháci splnit předmět manažerské dovednosti," doplňuje Cidlinská.
Propojení škol a firem je podle ředitele dobrým řešením
Aktuálně v Česku neexistuje pedagogická fakulta, která by připravovala učitele a učitelky na výuku odborných středoškolských předmětů. I kvůli tomu je kvalitních učitelů z oblasti ekonomie či ICT nedostatek. Jak uvádí ředitel vzdělávací organizace Junior Achievement Martin Smrž, řešením je co největší propojení škol a firem.
"Praktické programy a účast profesionálů z firem ve vzdělávání studentů umožňují školám stíhat rychlé tempo světa byznysu, nezůstat pozadu a připravit středoškoláky na zákonitosti trhu práce," říká Smrž.
Zdroj: TZ Solve for Tomorrow