Na střední školy nastupují stále silnější ročníky a žáci ze středočeského kraje projevují velký zájem studovat v Praze. Navíc do lavic českých škol usedlo mnoho žáků z Ukrajiny. Škol je málo a zájemců mnoho. Momentálně čekají přijímací zkoušky k dalšímu vzdělávání nejsilnější ročník za posledních devětadvacet let.
V devátých ročnících základních škol momentálně studuje přes sto tisíc žáků a většina z nich se hlásí na své vysněné obory. Ne všichni se na ně ale dostanou. Největší krize o místa panuje ve velkých městech, a to zejména v Praze. Příčinou je nejen velmi silný ročník, ale také velký příliv Středočechů a žáků z Ukrajiny. Většina škol se snaží navyšovat své kapacity, ale ne všechny na to mají kapacitu a prostory. Přesto bude podle ČTK tento rok na středních školách v Praze o 600 míst více než v minulém roce.
Největší převis zájemců mají již dlouhodobě gymnázia. Na tuto poptávku se snaží reagovat i odborné střední školy a často tak otevírají i třídy se všeobecným zaměřením. Podle mluvčího magistrátu se v Praze na gymnáziích otevře o deset tříd více než tomu bylo minulý rok. Číslo tedy stoupne z 54 na 64. Pro studenty, kteří se nedostanou na gymnázia, navíc Praha rozšiřuje místa i na lyceích a obchodních akademiích.
O gymnázia a odborné školy v Praze mají velký zájem i žáci ze Středočeského kraje, a to zejména kvůli dobré dopravní dostupnosti, většímu výběru oborů a často vyšší prestiži škol. V Praze tak studuje okolo pětatřiceti procent dojíždějících Středočechů. Kraj se přesto také snaží zvyšovat kapacitu na svých školách a motivuje tamní obyvatele k výběru škol v místě bydliště.
Dalším problémem středoškolského vzdělávání v hlavním městě je i velký nedostatek pedagogů, kvůli kterému si školy nemohou dovolit zvyšovat své kapacity. V tomto oborou je již dlouhodobě diskutovaný problém týkající se platů. Pedagogové si často stěžují na jeho výši. Není tedy výjimkou, že na školách učí pedagogové, kteří již mají právo na důchod či studenti, kteří ještě nedokončili ani bakalářské studium.
Převis zájemců o studium v Praze byl však už minulý rok. „Kvůli nemoci jsem promeškal hodně hodin a na konci roku měl téměř deset neklasifikací. Navíc mě obor nebavil a chtěl jsem studovat něco netechnického, a tak jsem se o letních prázdninách rozhodl, že zkusím přestoupit na jinou školu. Obvolal jsem všechny gymnázia, lycea i obchodní školy v Praze. Ani jedna z nich neměla volnou kapacitu. Špatně na tom byly ale i školy ve Středočeském kraji a až asi osmnáctá, na kterou jsem volal, pro mě měla místo. Dojíždím tak do školy přes hodinu, ale alespoň mě to teď baví,“ řekl pro redakci Praha školská student