Střední školy čeká největší proměna za poslední desetiletí. Počet oborů se ztenčí na méně než polovinu, některé zaniknou úplně, jiné splynou do větších celků a vzniknou i zcela nové možnosti. Mladým lidem by to mělo usnadnit výběr, přestupy mezi obory i cestu k maturitě.
Obory se mají slučovat do větších celků, což zjednoduší orientaci, ale také umožní větší flexibilitu. Učeň, který si během studia uvědomí, že chce maturitu, bude mít cestu mnohem snazší. Naopak žák maturitního oboru bude moci hladce přestoupit na učební, pokud se ukáže, že zvolený směr pro něj není ten pravý.
„Dnes mladí lidé v našem systému často bloudí. Tyto změny by měly vzdělávání zpřehlednit a přiblížit ho jejich potřebám,“ říká Jiří Nantl, náměstek ministra školství.
Jak by to mohlo vypadat v praxi? Elektrotechnické obory jako elektrikář, spojový mechanik nebo elektromechanik se sloučí do oboru s názvem elektrotechnické služby. Detaily specializace budou studenti volit až během studia, podle nabídky konkrétní školy. „Je to přehlednější, rodiče se nás stejně pořád ptají na rozdíly mezi obory,“ hodnotí ředitel SOŠ elektrotechnické v Hluboké nad Vltavou Pavel Zasadil.
Podobně si změny pochvalují i stavaři. Některé obory se přesunou do širších skupin, jako jsou Technická zařízení budov, kam se zařadí například instalatéři. Jiným profesím, jako je kovář nebo dlaždič, se ale budoucnost příliš nesměje. Zmizí z nabídky úplně. Vedle slučování oborů přibudou i zcela nové. V IT segmentu se zavede kybernetická bezpečnost, ve stavebnictví třeba obkladač. Naopak mizí obory, které jsou dnes spíše raritou, a to například dlaždičské práce, na kterého aktuálně studuje v celé zemi pouhých pět dětí.
Jednou z největších bariér přechodu mezi učebními a maturitními obory jsou přijímací zkoušky. I na to má reforma odpověď. Do budoucna by mohly zkoušky na konci základní školy nahradit současnou jednotnou přijímačku. Žáci by tak nemuseli projít dalším testovacím sítem. „V rámci inovace oborové soustavy se touto problematikou intenzivně zabýváme,“ potvrzuje mluvčí Národního pedagogického institutu Veronika Lucká Loosová. Změny, které ministerstvo plánuje, začnou platit za pět let.
Zdroj: Seznam Zprávy