Odpovědí na tuto otázku je „ne“. Ke zvládnutí testu nestačí pouze dokonalé znalosti zkoušené látky. Rozhoduje také rychlá orientace v testu a vhodná strategie řešení, která vám může získat i několik bodů navíc. Zjistěte si předem, jak test vypadá, a promyslete si řešení jednotlivých typů úloh, abyste u přijímaček neztráceli drahocenný čas.
Úlohy jsou v testu z matematiky řazeny podle typu látky, v testu z českého jazyka jsou víceméně na přeskáčku. Ani v jednom testu ale nejsou řazeny podle obtížnosti nebo doby potřebné na vyřešení. Nemá smysl tedy nějak přeskakovat – začněte řešit od začátku, ať na nějakou úlohu nezapomenete.
Pokud vás do několika vteřin od přečtení zadání vůbec nenapadá, jak úlohu řešit, máte dvě možnosti – můžete ji přeskočit a vrátit se k ní nakonec (v tomto případě si ji v testu nějak výrazně označte), nebo rovnou hádat. Za chybnou odpověď nelze získat záporný počet bodů, proto se hádání téměř vždy vyplatí.
U uzavřených úloh je řešení v nějaké podobě již nabídnuté – stačí pouze vybrat, přiřadit, seřadit apod. U tohoto typu úloh se vyplatí hádat vždy, i když vůbec nevíte. Vždy je ale lepší před hádáním vyloučit možnosti, které se vám zdají chybné nebo nepravděpodobné. Zvýšíte tím šance na správné uhodnutí.
U otevřených úloh musíte odpověď vymyslet a napsat, případně narýsovat. Hádání je zde o dost komplikovanější a rozhodující je, zda je u úlohy uvedeno u bodového hodnocení „max.“, nebo ne:
Typ „max. ? bodů“ – hádejte, pouze pokud vůbec neznáte správnou odpověď. Pokud znáte alespoň část odpovědi, zbytek už nehádejte. V tomto typu úloh se boduje i částečně správná odpověď. Naopak chybná část se penalizuje.
Typ „? bodů“ – vždy hádejte, částečně správná odpověď se neuznává (nemáte co ztratit).