Ústav pro jazyk český AV ČR v prosinci spustil unikátní výzvu "Staň se superdialektologem". Jejím cílem je zachránit nářečí českého jazyka a uchovat je pro budoucí generace.
"Bedruška, medrunka, verunka, kokorunka, pinkalinka, bábrlinka, pólinka, mandelinka, … nebo berušce říkáš jinak?," zní jedna z otázek v letáku, jehož cílem je nalákat mladé lidi k účasti v unikátním průzkumu. Do mise se mohou zapojit zájemci ve věku 10 až 19 let. Školáci svojí prací pomohou jazykovědcům při mapování stavu současné češtiny.
Podle Marty Šimečkové z Ústavu pro jazyk český AV ČR jsou nositeli tradičních nářečí v současné době především lidé příslušející ke starším generacím. "Pokud se nám podaří oslovit jejich vnučky a vnuky, můžeme z toho těžit všichni – my touto cestou získáme nahrávky, ke kterým bychom se třeba jinak vůbec nedostali, a zároveň tak vznikne příležitost, aby si různé generace popovídaly a sdílely mezi sebou příběhy," říká Šimečková.
Jak se stát "superagentem"?
Do mise se mohou zapojit jak jednotlivci, tak i skupinky či celé třídy. Základním potřebným vybavením je mobilní telefon s diktafonem. Zájemci mohou v rámci mise oslovit své prarodiče, tety, strýčky či známé. "Je zapotřebí pouze zajistit tiché prostředí a poté spustit nahrávání," říká Šimečková s tím, že si během rozhovoru mohou povídat o čemkoli. Nahrávka by měla trvat alespoň 30 minut, organizátoři dokonce pro účastníky připravili tipy na otázky, kdyby náhodou někomu došla témata.
Akademie věd pro mladé účastníky připravila také možné výhry,. mezi které patří exkurze na vědeckých pracovištích, zážitek na leteckém simulátoru nebo bohaté knižní balíčky. Zájemci se mohou hlásit až do 30. dubna 2024 přes formulář na webu www.jamap.cz/aktivita-pro-skoly.
"Školáci si budou moci zkusit práci dialektologa, zapojit se aktivně do dokumentace nářečí. Rozšíří tím zvukový archiv jazykovědců a také přispějí do budované nářeční fonotéky, první svého druhu v České republice," shrnuje unikátní projekt Šimečková.
Zdroj: AV ČR