Kvalita školství je jedním z klíčových faktorů pro rozvoj každé země. V České republice je školství decentralizované a spravováno na úrovni regionů. To znamená, že každý kraj je zodpovědný za organizaci a financování svého školského systému. Dítě, které chodí do školy například v západních Čechách tedy nemá stejné startovací podmínky jako žák na Moravě.
Velmi často je u nás slyšet rčení "Kdo neumí, učí". To může vysvětlovat, proč jsou učitelé v Česku placení méně a jejich prestiž není tak vysoká jako v jiných vyspělých zemích. V důsledku toho se mohou do učitelského povolání dostávat lidé s horšími výsledky přijímacích zkoušek na vysoké školy. Průměrný český učitel na druhém stupni základních škol je placený třikrát méně, než učitel v Portugalsku.
Praha je hlavním městem České republiky a má největší koncentraci vysokoškolských institucí v zemi. Je také nejvíce angažovaná v programu Erasmus a má nejvyšší počet studentů, kteří se účastní zahraničního vzdělávání. I proto se obecně předpokládá, že školy v Praze jsou jedny z nejkvalitnějších. Na úrovni základních škol to však není pravda. Podle průzkumu České školní inspekce z minulého roku se Praha nachází na posledních místech nejen, co se týče úrovně základních škol, ale i schopností jejich vedení.
Karlovy Vary, Cheb a Sokolov jsou na tom podle tohoto průzkumu základních škol zdaleka nejhůře. V těchto regionech je také nízká úroveň vzdělání, což může vést k nedostatečné přípravě studentů pro vysokoškolské studium nebo pro práci v konkurenčním prostředí. Většina lidí bydlících v Karlovarském kraji po střední škole odchází studovat do Prahy, Plzně nebo Brna, jelikož se v jejich kraji nenachází dostatečný výběr vysokých škol.
Z výše uvedených informací je patrné, že kvalita školství v České republice se v jednotlivých regionech liší. Nejlepší vzdělávání se poskytuje na Moravě a v Libereckém kraji. Tyto regiony mají nejvyšší úroveň základního vzdělání. Nejvíce vysokoškolských institucí má Praha, která na úrovni základních škol moc dobře nedopadla, což je překvapivé, protože podle hodnocení České školní inspekce je patrné, že výsledky škol jsou často na horší úrovni v oblastech, kde se vyskytují sociální a ekonomické problémy, jako je kupř. vysoká míra nezaměstnanosti či exekucí.