Senátor a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš o maturitách říká, že vypadají jako z dob Rakouska-Uherska a jejich model je zastaralý. Zažil ho ještě on sám.
“Původně byl nastaven pro mizivé procento populace. Tehdy maturovalo několik procent lidí. Dneska, kdo nemá maturitu, jako by nežil. Současná konstrukce maturit není přizpůsobená na to, co chceme od studentů, aby uměli,“ upozorňuje profesor Drahoš.
Jaký má názor na distanční výuku? Dala by se v budoucnu uplatnit kombinace distanční a prezenční výuky?
„Já jsem o tom přesvědčen. Je doba covidová. Doufejme, že covid brzo zvládneme, ať už pomocí vakcíny, anebo promořením populace. To, že najednou byli nejen učitelé, ale i studenti hozeni na jaře zčistajasna do vody a musela se zahájit distanční výuka, to je věc, která nezůstane bez dopadu,“ myslí si Drahoš. Je přesvědčen, že kombinace prezenční a distanční výuky v určitém smyslu na některých školách zůstane.
Bude mít distanční výuka dopad na maturanty a žáky devátých tříd? Jaký má pohled na zavedení slovního hodnocení ve školách a proč je senátor Drahoš zastáncem formativního hodnocení? Nejen to se dozvíte ve video rozhovoru pro Prahu školskou.