Pokud hledáte výstavu, na kterou se můžete přijít podívat v jakoukoliv denní dobu, Sochy domů a dívka s holubicí je rozhodně tou správnou volbou. Studentskou peněženku také určitě potěší fakt, že vstup je zdarma.
Jedná netradiční expozici, jejímž autorem je populární český sochař Kryštof Kintera. Park u Klárova je jakýmsi jevištěm, na kterém Kintera díky sofistikovanému osvětlení představuje české architektonické skvosty, které vznikly v druhé polovině minulého století.
Výstava začíná u vstupu do parku na Klárově, přímo naproti Kunsthalle Praha, díky niž se podařilo celý projekt realizovat. Výstava je zamýšlena jako volné pokračování první výstavy v pražském Kunsthalle s názvem Kinetismus: 100 let elektřiny v umění.
Brána do nepojmenovaného parku je tak symbolicky branou do města (možná i do světa) Krištofa Kintery. Město je to v pravém slova smyslu, autor totiž v parku umístil sedm soch pražských domů – obchodní dům, kostel, banku či televizní vysílač. Jedná se o betonové miniatury známých pražských staveb.
Zmenšeniny jsou odrazem a připomínkou období vlády komunistické strany, která trýznila Československo téměř 40 let. Restrikce se pochopitelně dotkly i tehdejší umělecké scény, což právě Kintera ve své realizaci reflektuje.
Více než na stavby, které v době komunismu vznikaly, však Kintera poukazuje na způsob, jakým se k nim dnešní společnost staví - rozpačitě. Lidé si k nim hledají vztah obtížně právě kvůli tomu, za jakých politických podmínek vznikly. Právě tento nesoulad měl neblahé následky, když došlo k několika nešťastným demolicím – například Hotelu Praha, jehož miniatura je součástí výstavy.
K výstavě vznikl i digitální průvodce, který můžete zdarma využít. Naleznete ho zde. Další z publikací, která k výstavě vznikla, je Kinterova kniha se stejnojmenným názvem, která se zabývá městskou architekturou a příběhy jednotlivých míst v Praze.
Zdroj fotografií: Kunsthalle Praha, autorem fotografií je Vojtěch Veškrna