Desátého března 2022 slavíme Mezinárodní den školního stravování. U této příležitosti se rozbíhá nový evropský projekt s názvem SchoolFood4Change neboli Školní stravování jako katalyzátor změny. Projekt je financován z evropského programu Horizont 2020, potrvá čtyři roky a v České republice bude jeho aktivity řídit a realizovat spolek Skutečně zdravá škola.
Skutečně zdravá škola spojila své síly s dalšími partnery, aby společně proměnili současný systém veřejného stravování na zdravější a udržitelnější. K dosažení tohoto cíle projekt SchoolFood4Change zapojuje 3 000 škol a 600 000 mladých lidí v 16 městech a regionech12 evropských zemí. Projekt přivádí všechny relevantní aktéry školního stravování k jednomu stolu: od studentů, rodičů a učitelů, farmářů, kuchařů a zaměstnanců jídelen až po odborníky z oblasti udržitelného zásobování potravinami, dietology a místní podnikatele.
Skutečně zdravá škola bude v projektu úzce spolupracovat s vybranými školami, zajišťovat přípravu metodik a vzdělávacích materiálů, jakož i jejich distribuci do škol, mapovat aktuální situaci, realizovat analýzy a průzkumné aktivity, podílet se na vypracování strategie zavádění celoškolního přístupu ke stravování a vzdělávání o jídle a spolupracovat se školami na jeho implementaci. Dále bude Skutečně zdravá škola organizovat vzdělávací aktivity pro kuchařky školních jídelen, angažovat se v nastavení systémů zadávání veřejných zakázek pro školní stravování a zabezpečí překlad všech materiálů do českého jazyka.
V rámci realizace projektu budou vypracovány a otestovány nové postupy pro zadávání veřejných zakázek na školní stravování při zajištění cílů udržitelnosti a podpory zdraví.
Více než 10 000 kuchařů a zaměstnanců jídelen bude vyškoleno v principech Planetární diety podle doporučení komise EAT Lancet, což jim umožní připravovat školní pokrmy, které jsou chutné, zdravé a udržitelné.
Projekt vyvine a uvede do života revoluční „celoškolní přístup“ tak, aby se školy staly katalyzátory systémové změny veřejného stravování prostřednictvím implementace inovativních řešení a nových obchodních modelů, zahrnujících vzdělávání, principy cirkulární ekonomiky a sociálně inovativní stravování. Celoškolní přístup holisticky zapojuje celou školní komunitu do rozvoje zdravé a udržitelné kultury stravování. Zahrnuje vzdělávání dětí o cestě potravin z farmy až na stůl, zahradničení, hodiny vaření a také spolupráci mezi školami a místními farmami.
Projekt sdružuje 33 partnerů a implementovat se bude v 12 zemích Evropské unie. Skutečně zdravá škola je vedoucím projektovým partnerem v České republice a má za cíl získat do programu 100 škol. Kolegové z programu Skutočne zdravá škola mají obdobný úkol na Slovensku. V České republice se do projektu zapojí také Státní zdravotní ústav a Pražský inovační institut jako členové odborné projektové rady.