Mateřské, základní a střední školy se chystají na protest. Školské odbory rozhodly, že koncem listopadu přijdou s celodenní stávkou, která má za účel upozornit na jejich požadavek na více finančních prostředků pro školství v příštím roce. Akce proběhne 27. listopadu a bude trvat celý den. Hodinová stávka by podle nich totiž nebyla dostatečná.
Markéta Seidlová, místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, uvedla, že stávka by měla zahrnovat mateřské, základní i střední školy. Rozhodnutí bylo přijato po rozsáhlých jednáních vedení odborů. Zatím není jisté, zda se do stávky zapojí opravdu všechny školy. Určitě to podle ní ale bude většina škol.
Odbory požadují zvýšení finančních prostředků pro školství a chtějí, aby ministr školství Mikuláš Bek přistoupil k dalším jednáním. "Znamená to, že se na den přeruší práce. Bude záležet na tom, jestli se do toho zapojí celá škola, nebo jenom někteří zaměstnanci. Pak bude na řediteli, jak zajistí provoz,“ nechala se slyšet Seidlová.
„My školy vyzveme a bude záležet na kolegyních a kolezích, jak se zapojí. A musí to samozřejmě mít nějaká pravidla. Provoz školy se bude řídit podle toho, kolik lidí se rozhodne do přerušení práce jít. Tam, kde se rozhodne většina, tak asi bude muset ředitel oznámit zřizovateli, že škola bude ten den uzavřena,“ dodal šéf školských odborů František Dobšík.
Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ na stávku reagoval na sociální síti tím, že respektuje právo odborů na stávku a nabízí další jednání. Argumentoval ale také tím, že rozpočet pro školství je meziročně vyšší a garantuje navýšení platů učitelů.„Pan ministr říká, že chce zastropovat učitele. Nicméně to zastropování, které teď připomínkujeme, znamená, že asi 40 procent škol bude muset snižovat počty učitelů. To znamená, že v některých školách nebudou moci dělit jazyky, matematiky, češtiny,“ reagovala na vyjádření Beka Seidlová.
Ministr práce Marian Jurečka se však vyjádřil, že nerozumí vyhlášení stávky, zejména v kontextu snahy vlády o další jednání. „V letošním roce byla přijata i legislativní záruka, že tady bude nárůst v případě platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy. To je přijato i zákonem, ten závazek se dodrží, ta jistota tady bude opravdu ojedinělá vůči všem jiným státním zaměstnancům nebo zaměstnancům veřejného sektoru, kteří žádnou takovouto jistotu nebudou mít,“ sdělil na jednání zástupců koalice s odbory.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula označil rozhodnutí školských odborů za pozitivní, protože ukazuje solidaritu učitelů i s ostatními pracovníky ve školství. Odbory se nyní budou snažit oslovit vedení škol, kolegy a rodiče, aby vysvětlily důvody stávky.