Univerzita Karlova hostila setkání kariérních center ze sedmnácti českých vysokých škol. „Je to výborná příležitost k výměně zkušeností, sdílení know-how a sledování trendů nejen na pracovním trhu,“ uvedla Kateřina Hovorková, organizátorka akce a vedoucí Oddělení informačních služeb a Kariérního centra UK.
Setkání kariérních center, kterého se účastnili pracovníci z různých vysokých škol napříč Českou republikou, probíhalo od 12. do 14. června. Hlavní program zahrnoval workshopy a přednášky zaměřené na analýzu pracovního trhu, chování zaměstnanců a uchazečů o zaměstnání, požadavky firem a vzájemná očekávání obou stran, a konal se 13. června v Kampusu Hybernská.
Jedním z přednášejících byl Petr Douda, manažer z personální agentury Randstad, který představil každoroční celosvětový průzkum společnosti, včetně dat z České republiky. „V lednovém šetření jsme dotazovali 4821 Čechů – zaměstnanců, studentů, lidí v aktivním pracovním věku i před důchodem – na jejich pracovní preference, způsoby hledání práce, očekávání a priority,“ vysvětlil Douda s tím, že 70 % respondentů tvořili lidé ve věku 26 až 55 let.
„Atraktivní mzda a benefity, finanční zdraví firmy, příjemná pracovní atmosféra, jistota zaměstnání a dobrá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem,“ vyjmenoval personalista pět nejdůležitějších faktorů při výběru zaměstnavatele. Poslední zmíněný bod se v této top pětce objevil poměrně nedávno, zejména díky generaci Z (narození mezi lety 1997–2012), která nyní vstupuje na pracovní trh. „Mladí lidé otevřeně požadují work-life balance, což otevírá cestu starší generaci, která jej chce, ale bojí se o něj požádat,“ uvedl Douda. Generace Z však zároveň vyžaduje větší podporu při onboardingu, neboť nejsou tak komunikativní a silní v sociálních dovednostech.
Zaměstnanci se vracejí do kanceláří
Navzdory rostoucím požadavkům na work-life balance průzkum Randstad z ledna 2023 ukázal, že zaměstnanci se vracejí do kanceláří, alespoň na tři dny v týdnu, pod tlakem zaměstnavatelů. Firmy to vysvětlují zhoršením kreativity a inovací při práci z domova.
Průzkum přinesl také překvapení ohledně přístupu zaměstnanců k budování kariéry. Ačkoli většina respondentů zdůrazňuje plat a benefity, nechtějí se stát vedoucími. „Cení si klidu a práce bez stresu více než vyššího platu a vedení týmu. Mají zájem se kariérně posouvat horizontálně, získávat zkušenosti a dovednosti, za což očekávají adekvátní ohodnocení,“ shrnuje Douda. Zaměstnanci vítají školení a rozvojové kurzy, ale nechtějí je vykonávat na úkor svého volného času.
„S ohledem na aktuální míru nezaměstnanosti 3,6 % v Česku, musí zaměstnavatelé brát požadavky uchazečů vážně a přizpůsobit se jim,“ uzavírá Douda.
Po úvodní přednášce následovaly workshopy, kde pracovníci kariérních center sdíleli své zkušenosti a diskutovali o evaluačních nástrojích poradenských služeb. Zástupkyně České zemědělské univerzity v Praze představila studijní program Kariérové poradenství a vzdělávání. Dalším tématem byl well-being kariérních poradců, kdy Pavla Čípková z UK Pointu zdůraznila nutnost péče o sebe samé.
Zdroj: Univerzita Karlova
Zdroj úvodního obrázku: Univerzita Karlova