I v letošním roce míří do českých škol projekt Samet na školách, který přináší nejen aktivity zaměřené na výuku moderních dějin, ale také současná témata, jako jsou občanská angažovanost, životní prostředí nebo nová média. Za projektem stojí spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum.
Součástí projektu jsou tematické programy, které v letošním roce probíhají na více než 90 školách po celé zemi. Studenti v rámci projektu pořádají své vlastní školní festivaly pro spolužáky a učitelé mohou jednotlivé aktivity využít také ve výuce.
Co projekt přináší?
Studenti mohou v rámci projektu nahlédnout do dějin buď skrze zážitkové workshopy. nebo díky setkáním s pamětníky. Pořadatelé školám nabízejí mimo jiné velké množství různých workshopů a besed, mezi jejichž hlavní témata patří lidská práva, demokracie, změna klimatu, digitální svět či občanská angažovanost. Právě tu se projekt u studentstva snaží podporovat především.
Do programu je zapojeno téměř 60 organizací, mezi něž patří Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Česká středoškolská unie či Konsent. Ze studentských organizací se jedná o jedná o Politiku (nejen) pro mladé, Aignos věnující se umělé inteligenci či Stužák, který propojuje vysokoškoláky se středoškoláky. Naprostá většina aktivit je pro školy dostupná zdarma.
Programy z nabídky mohou jednotlivé školy pro své studenty objednávat až do konce roku. "Nabídka programu je ale mnohem širší, záměrně koncipovaná tak, aby si učitelé i studenti z ní mohli vybírat podle libosti a téma sametové revoluce bylo jen jakýmsi odrazovým můstkem. Učitelé si pochvalují, že najdou díky Sametu na školách všechno takto na jednom místě", říká Matouš Ettler, vedoucí vzdělávacích aktivit spolu Díky, že můžem.
Letošní novinkou jsou veřejné akce
Festival je na každé ze zapojených škol výjimečný a odráží kreativitu místních studentů. Příkladem může být program Gymnázia Mnichovo Hradiště, jehož studenti se v letošním roce zapojují již potřetí. "Jako velmi populární se ukázala témata týkající se genderové rovnosti, médií nebo třeba také ekologie. V programu ovšem samozřejmě nikdy nechybí ani prvky historie a připomínek samotného listopadu 1989, ať už formou přednášek a workshopů, či výzdobou školy a zvoněním klíči," uvádí ambasadorka projektu Samet na školách Aneta Odnohová.
Novinkou letošního ročníku jsou společné akce ve veřejném prostoru, které pořádají studenti z několika škol zároveň. Chystají se třeba v Českých Budějovicích nebo na Opavsku.
Organizátoři se zaměřují také na učiliště
Cílem organizátorů je provádět také osvětu na středních odborných školách a učilištích prostřednictvím nadstavbového projektu Samet na školách 2.0, jehož cílem je oslovit a zároveň doplňovat mezery v tématech, na které školy nemají v rámci odborně zaměřené výuky prostor.
Zdroj: Tisková zpráva spolku Díky, Že můžem