Rwandská vláda začala prosazovat zákaz kosmetických přípravků používaných k zesvětlování a bělení pleti. Hlavním argumentem pro zákaz je potenciál doživotního poškození kůže, jelikož přípravky mohou obsahovat nebezpečné hodnoty rtuti a jiných chemikálií.
Mnozí lidé si i přes tyto nebezpečí na omezování stěžují. Některé rwandské ženy tvrdí, že jejich manželé preferují světlou kůži a bojí se, že je kvůli zákazu opustí. Jsou zde i takové, které si donedávna vydělávaly prodejem těchto přípravků a momentálně jsou bez práce, případně jsou nuceny pracovat v ilegálním prostředí.
Sifa Godance, jedna z uživatelek, uvedla: „Jsem velmi smutná, že tyto výrobky byly zakázány. Budeme prostě používat to, co je místně dostupné, ale lidé, kteří o tom rozhodli, musí vědět, že tyto výrobky dávají ženě pocit krásy," řekla. Rwandský prezident Paul Kagame diskuzi o těchto přípravcích otevřel na svém twitterovém účtu, kde je ostře zkritizoval. „Mimo jiné je to dost nezdravé. Včetně používání zakázaných chemikálií. MZ (ministerstvo zdravotnictví) a RNP (rwandská národní policie) tomu musí velmi rychle učinit přítrž!"
Rwanda v tuto chvíli není jediným africkým státem, kde jsou přípravky zakázány. Řadí se zde také Ghana, Keňa a Jižní Afrika. Všechny tyto státy mají samozřejmě problém s černými trhy, které je zásobují těmito produkty v hodnotě mnoha miliard dolarů.
Ředitel jednotky rakoviny ministerstva zdravotnictví, Francois Uwinkindi, se proto k situaci vyjádřil: „Nyní vynakládáme velké úsilí, jako je vzdělávání lidí, obcházení a zabavování těchto nelegálních výrobků, takže se rovněž připojujeme k těm zemím, které jsou v tomto boji proti používání těchto nelegálních odporných bělících kosmetických produktů," řekl. V tuto chvíli si prý podle odhadů Světové zdravotnické organizace bělí kůži 4 z 10 afrických žen.
Podle Yolandy Makolo, tiskové mluvčí rwandské vlády, je však dopad zákazu znatelný. „Obecně lze říci, že politika byla poměrně úspěšná. Tyto výrobky mohou existovat pouze nelegálně; jejich množství je malé a povědomí o tom, jak jsou škodlivé, je vysoké." Používání přípravků na bělení pleti se "stalo tabu", říká. Údaje, které by to potvrzovaly, však prozatím nejsou k dispozici.