Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rozpočet na školství v roce 2025: Více peněz pro vysoké školy a regionální školství

11. 10. 2024 - Šimon Hauser

V roce 2025 by měl objem financí určených pro vysoké školy dosáhnout téměř 35 miliard korun, jak vyplývá z vládou schváleného návrhu rozpočtu. Tento nárůst představuje 4 miliardy korun oproti rozpočtu na rok 2024. Celkový rozpočet Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pro příští rok bude činit téměř 291 miliard korun, což znamená meziroční nárůst o 22 miliard.

Ministr školství Mikuláš Bek uvedl, že výdaje na vysoké školy zaznamenají jeden z největších meziročních nárůstů za poslední desetiletí. Tento krok připravuje vysoké školy na příchod silných populačních ročníků a reaguje na poptávku zaměstnavatelů, kteří požadují vzdělávání větší části populace. Rozpočet na výzkum, vývoj a inovace poroste o 12 %, čímž dosáhne 22,9 miliardy korun, což je nejvyšší nárůst od roku 2017.

Regionální školství: Růst platů a přenos zodpovědnosti na zřizovatele

Největší část rozpočtu, 217 miliard korun, půjde do regionálního školství. Zajistí to financování zákonného nároku na 130 % průměrného platu v ČR pro učitele, což meziročně znamená navýšení o 7 %. Platová úroveň se zlepší i pro nepedagogické pracovníky, jejichž platy vzrostou o 5 %.

Od září 2025 bude nepedagogická práce financována z rozpočtů zřizovatelů, tedy obcí a krajů. Tento krok je součástí Strategie 2030+, která se zaměřuje na zajištění efektivnějšího provozu škol na základě znalostí místních podmínek.

Příprava legislativních změn

K naplnění těchto cílů se již připravují legislativní změny, které by měly posílit roli obcí a krajů při zajišťování provozu škol. Ministerstvo školství společně s ministerstvem financí a zástupci zřizovatelů pracuje na návrhu, který umožní efektivnější správu školských zařízení. Stát se nadále soustředí na zajištění financí pro vzdělávací proces, tedy pro učitele a další pedagogické pracovníky.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram