Natálie Malá je jednadvacetiletá studentka, která se rozhodla vyjet na půlroční pobyt v rámci projektu Erasmus do italského Milána. Jaké je školství v Itálii, jak se liší od toho českého, a proč byste i vy měli vyrazit na Erasmus? To se dozvíte v rozhovoru.
Dobrý den Natálie, vy jste se rozhodla vydat se na půl roku na Erasmus do Milána. Proč zrovna tam, co vás k tomu motivovalo?
Určitě mě k tomu motivovali v první řadě rodiče, kteří mi tento nápad „vnucovali“ již druhým rokem. Nakonec jsem se odhodlala a přihlásila se společně s kamarádkou. Itálii jsem zvolila, jelikož tuto zemi velice ráda navštěvuji v rámci dovolené, je tady krásně teplo a mají tu výborné jídlo.
Co studujete za obor?
Oficiálně můj obor je „Humanities“ ale mohla jsem si „namixovat“ předměty, které mě zajímaly. Jelikož jich tady není zas tolik v angličtině, brala jsem co šlo, studuji čtyři předměty: Mind and brain, Representation and Image Theories, Language and Society a English language teaching.
Jak se podle vás liší studium v Česku a v Itálii?
Přijde mi, že celkově Italové studium na vysoké škole berou mnohem vážněji než čeští studenti. Jinak bych řekla, že je to velice podobné, jak styl výuky, tak přístup učitelů, vždy se snaží pomoct. Ale vždy záleží na hodině a konkrétním učiteli.
Zlepšila jste si na Erasmu cizí jazyky?
Tak to stoprocentně! Z 90 % tady mluvím anglicky, každý se tady navzájem doplňujeme, pomáháme si, nikdo tady nikoho nesoudí. Ani tady necítím například ostudu, když nějaké slovo nevím, bez problému si ho mohu najít na překladači. Co se týče italštiny, znám pár základních frází, ale určitě bych se nedomluvila. Celkově Italové moc neumí anglicky, ať už mladší generace nebo starší, tak je to někdy náročnější.
Doporučila byste Erasmus všem studentům vysokých škol?
Určitě kdo je dobrodružná povaha a nebojí se jít do neznáma tak ano, já se například hodně bála, a proto jsem vycestovala s kamarádkou. Sama bych do toho nešla. Začátky pro mě osobně byly celkem náročné, nové prostředí, lidi, měla jsem pocit, že jsem tu na vše sama. Po cca dvou týdnech to ale bylo lepší, poznala jsem více lidí a také jsem si zvykla.
Ale pokud aspoň trochu chcete na jeden či dva semestry vyjít ze své komfortní zóny, opustit „domácí pohodlí“, naučit se jazyk, seznámit se s lidmi z celého světa, tak do toho jděte! Kdykoliv se můžete vrátit.
Co je váš nejzajímavější zážitek z vašeho pobytu?
S kamarádkou jsme ke konci února seděli v restauraci na obědě. Když jsme chtěly platit, číšník nám odmítl vystavit účet, jelikož jedna paní, než odcházela z restaurace nás viděla a řekla vrchnímu, že náš účet zaplatí. Tudíž jsme měly oběd zadarmo, to bylo velice milé.
Také jsme se tady vydali na spoustu výletů, jako například do Švýcarska do města Lugano. Nebo pak po Itálii jako například Pavia, Florencie, Como, Bergamo a ještě se chystáme na Cinque Terre. Celkově je tady pro mě (skoro) každý den nový zážitek.
Je Milán dražší než Praha? Pokryje vám stipendium náklady?
Milán je rozhodně dražší než Praha, bez ušetřených peněz z brigády a podpory rodičů by mi po zaplacení koleje zbylo cca 300 euro na měsíc, což si myslím, že by mi nevystačilo. Proto doporučuji si na tento „výlet“ našetřit co nejvíc můžete, aby jste tady pak nemuseli počítat každou korunu.
Kdybyste se mohla znova rozhodnout, zda se vydáte do Milána, udělala byste to?
Určitě, Milán už bude navždy pro mě něco jako druhý domov. Itálii miluju a pokud se neuskuteční nabídka Erasmu například ve Španělsku, do Milána se vždy ráda vrátím.