Běž domů, Ivane! Blíží se významné 55. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, události, jejíž následky pociťujeme dodnes. Jak si co nejlépe připomenout události roku 1968 se dočtete v následujícím článku.
1968 ve filmu
Snímek s názvem Muž, který stál v cestě byl uveden do kin v letošním roce. To samozřejmě není náhoda, hlavním námětem tohoto filmu jsou dramatické události z noci 21. srpna 1968, kdy byli uneseni čelní představitelé KSČ, a s nimi i František Kriegel. Ten jako jediný nepodepsal kapitulační Moskevský protokol, tedy listinu, která znamenala souhlas s okupací Československa. Aktuálně je film možné vidět v kinech, konkrétně v komorním kině Evald, a to v úterý 15.8. a 22.8.
1968 v knize
V letošním roce vyšla také obsáhlá biografie již zmiňované, rozporuplné osobnosti, lékaře Františka Kriegela s názvem Kriegel, voják a lékař komunismu. Kniha z pera publicisty Martina Gromana nahlíží na Krieglův příběh jako na celek, nikoliv jen na z kontextu vytržené hitorické fragmenty. Sám autor se nechal slyšet, že publikaci nenapsal proto, aby Kriegla soudil, ale aby se pokusil nalézt Krieglův úhel pohledu a vnořil se do dilemat, kterým musel čelit. Knihu je možné zakoupit na webových stránkách nakladatelství Paseka nebo v kamenných knihkupectvích.
1968 v rozhlase
Český rozhlas u příležitosti 55. výročí okupace Československa vytvořil speciální platformu s názvem 68. Naleznete na ní dobové fotografie, reportážní videa či rozhovory. Rozhlas také nabízí interaktivní časovou osu, kterou Vás provedou články nebo krátké audio vstupy.
Naprostou novinkou je aplikace Návrat ’68. Poslechněte si příběh patnáctileté Táni, kterou zastihne invaze v Alpách. Příběh je založený na skutečných událostech a mj. využívá i rozšířené reality, díky čemuž vás zaručeně vtáhne do děje.
1968 ve fotografiích
Srpnové události, jakkoliv se to zdálo nemožné, zachytili i významní čeští fotografové. Za všechny jmenujme například Jaromíra Čejku, který snímky pořizoval především na svůj miniaturní fotoaparát Meopta mikroma II. Ty byly k vidění například na výstavě Země krví umytá.
Dalším fotografem srpnových dnů byl Josef Koudelka. Jeho fotografický cyklus s názvem Invaze viděl celý svět, díky čemuž se později ve světě prosadil i samotný fotograf. Jen dva roky poté, co zdokumentoval okupaci Československa, mu přišla pozvánka z jedné z nejprestižnějších fotografických agentur Magnum, aby s nimi navázal spolupráci.
1968 v domě
Ministerstvo dopravy bude 17. srpna organizovat speciální vzpomínkovou akci. Datum nebylo vybráno náhodně, právě 17. 8. 1968 bylo definitivně rozhodnuto o vstupu sovětských vojsk na naše území. Před budovou ministerstva bude k vidění původní bojové vozidlo okupačních vojsk. Zároveň se ale u příležitosti výročí otevřou dveře samotného ministerstva. Ve foyer a v prvním patře bude pro návštěvníky nachystána výstava fotografií, která bude doplněna o nejrůznější dobové předměty. Komentované prohlídky pak diváky zavedou do bývalých kanceláří G. Husáka, nebo A. Dubčeka.
1968 v podcastu
V rámci vzpomínkového programu, který organizuje ministerstvo dopravy, se ve čtvrtek 17. srpna od 19 hodin uskuteční také veřejné natáčení známého podcastu Přepiše dějiny. Tradiční moderátoři podcastu, historik Michal Stehlík a Martin Gromar, nabídnou zajímavý úhel pohledu na události roku 1968, vyvrátí ,,oblíbené‘‘ mýty a všechny informace smysluplně zasadí do časové osy. Podcast je pro veřejnost zdarma, je ale nutné si místo předem zarezervovat, protože ve čtvrtek 10. srpna bude zpuštěn rezervační systém na webu MD.