Psát v prostředí s výrazným geniem loci je bezpochyby sen mnoha spisovatelů. Město Litomyšl vypisuje konkurz, který může literátům tento sen splnit. Autor, který stipendium vyhraje, bude moci po dobu jednoho měsíce tvořit poblíž proslulého Litomyšlského zámku.
Kulturní historie
Litomyšl má silnou kulturní tradici. Tvořil tu hudební skladatel Bedřich Smetana (ten je navíc i místním rodákem), na Litomyšlském gymnáziu vyučoval biolog a filozof Jan E. Purkyně, je tu pohřbená slavná autorka kuchařek Magdalena Rettigová, sochař Olbram Zoubek s městem úzce spolupracoval. Litomyšl je spojena i se současným architektem Pražského hradu, Josefem Pleskotem. V neposlední řadě tu tvořili také slavní čeští spisovatelé – jmenujme například Terezii Novákovou, představitelku venkovské prózy, Božena Němcová tu poprvé vydala svoje stěžejné dílo, Babičku a v neposlední řadě je tu také český prozaik a dramatik, Alois Jirásek, který zde psal a vyučoval na gymnáziu.
Strážník Kmoníček
Jirásek je také autorem postavy strážníka Kmoníčka, kterého má rezidence ve svém názvu. Kmoníček byl skutečná osoba a je nanejvíc pravděpodobné, že dokonce i žil v Litomyšli. Starší policista je charakteristický svojí poklidností, s jakou plyne jeho život; přes den převážně pospává, ať už schoulený na lavičce, nebo opřený o zeď. V podobně klidném tempu by si svůj pobyt měli užít současní spisovatelé.
,,Smích a pokřiky těch dětských hrdel nerušily městského strážníka Kmoníčka, jenž vyhřívaje se na kamenné lavičce před pilířem podsíně, upadl v lahodný spánek. Byl to již starý lev, který raději odpočíval, než za kořistí se honil.‘‘
Alois Jirásek, Filozofická historie
Komu je rezidence určena?
Hlásit se mohou všichni občané EU, kteří píšou česky a kteří dosáhli věku 18 let. Zúčastnit se mohou jak autoři klasických detektivek, tak příběhů inspirovaných severskou krimi, thrillerů, nebo i povídek se záhadnými zápletkami. Rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na Zámeckém návrší a k tomu stipendium v hodnotě 1000 eur. V rámci programu bude spisovatelům/kám umožněn vstup zdarma do všech místních kulturních institucí.
Kde a jak se přihlásit?
Podmínkou pro přihlášení a následné získání stipendia je poslání životopisu, motivačního dopisu a také malé ukázky z dosavadní tvorby. Přihlášky je možné posílat do 8. října letošního roku na adresu městské knihovny v Litomyšli - knihovna@litomysl.cz.
Zdroj úvodní fotografie: Unsplash