Asociace ředitelů základních škol vydala prohlášení, v němž doporučuje svým členům poskytnout podporu učitelům, pokud se rozhodnou pro organizaci celodenní stávky, která se koná 27. listopadu. Informaci zveřejnila na svém oficiálním webu po rozeslání dotazníku, ve kterém žádala ředitele o jejich názor na tuto iniciativu. Z 285 škol vyjádřila zhruba polovina stávce pro podporu, 16 procent bylo proti, zbytek zůstal neutrální. Výsledky byly zprostředkovány prezidentem asociace Lubošem Zajícem. V České republice působí přibližně 4 260 základních škol, jak uvádí data ministerstva školství. Zprávu přinesla ČTK.
Asociace sdružuje zhruba 300 ředitelů základních škol, kteří zastupují více než 9 000 učitelů. Celkový počet učitelů na základních školách v Česku činí zhruba 93 800, jak uvádí statistiky ministerstva.
Ředitelé mají obavy z vlivů na české školství
Ředitelé sdílejí obavy o finanční situaci státu, avšak zároveň věří, že plánovaná úsporná opatření vlády mohou vážně ovlivnit kvalitu českého školství. V jejich názoru dominuje vnímání dlouhodobé nejistoty, nedostatečné podpory nepedagogických pracovníků a neřešené odměňování neučitelských pedagogických profesí.
Navrhované zvýšení platů učitelů nenachází podle členů asociace odpovídající odůvodnění. Snížení maximálního počtu proplácených hodin výuky by mohlo negativně ovlivnit školy, které využívají intenzivní výuku ve skupinách. Snížení financí na asistenty pedagoga by mohlo ovlivnit zařazování dětí do běžných škol. Ředitelé také vyjádřili nesouhlas se snižováním financí na nákup učebnic a vzdělávání pedagogických pracovníků.
Do stávky se zapojí mateřské, základní i střední školy
Školské odbory rozhodly, že dne 27. listopadu proběhne celodenní výstražná stávka na základních, středních i mateřských školách. Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ předpokládá další jednání, která by mohla odvrátit plánovanou stávku.
Odboráři zdůrazňují, že stávka není jen o jejich osobních zájmech, ale zejména o zájmech dětí. Jejím cílem je zabránit dalšímu snižování výdajů ve školství. Odbory dostaly materiály, které obsahují odůvodnění stávky, šablonu podpisových archů, logo protestu a jeho právní výklad.
Odbory se snaží zabránit snížení platů
Nedostatek financí ve školách by podle odborů vedl k poklesu věnovaných hodin výuce, omezení možností diferencovaného vyučování, zvyšování počtu žáků ve třídách, omezování volitelných předmětů a ohrožení existence menších tříd. Odbory se také snaží zabránit snížení platů nepedagogických pracovníků a ostatních pedagogů v následujícím roce. Odmítají, aby ředitelé škol hradili dávky v nemoci zaměstnancům z vlastních finančních prostředků.
Předseda školských odborů František Dobšík plánuje další jednání s představiteli vlády. Ministerstvo školství by podle návrhu rozpočtu mělo mít v příštím roce k dispozici 269 miliard korun, což je o 3,9 miliardy korun více než letos. Bek tvrdí, že má rezervu dalších čtyř miliard z rozpočtu státu, které by měly být přiděleny školství na začátku příštího roku.
Podle zákona o kolektivním vyjednávání musí odbory tři dny před stávkou informovat zaměstnavatele o počtu stávkujících a pracovištích, která budou ovlivněna. Pracovníci, kteří se zúčastní stávky, nemají nárok na mzdu za dobu, kdy jsou mimo práci. Ti, kteří by chtěli pracovat, ale kvůli stávce nemohou, by měli dostat svůj průměrný výdělek.
Zdroj: ČTK