Rasismus, holokaust či utiskování romských matek v době socialismu. Problémů, se kterými se museli Romové v průběhu historie potýkat, je nespočet. Některé z nich bohužel přetrvávají i dodnes. Právě proto vznikl kinopříběh ,,R‘‘ jako Romové, který se snaží přiblížit osudy Romů žákům základních a středních škol. Co přesně je kinopříběh, jaké benefity přinese do výuky a kde je možné jej objednat?
Co je to kinopříběh?
Kinopříběhy jsou inovačním edukativním nástrojem v rámci vzdělávacího programu Paměti národa. Tento nový formát výuky je stále ještě poměrně čerstvou novinkou, pedagogové si ho ale již oblíbili, tvůrci dostávají spoustu kladných zpětných vazeb. Jedná se o krátká videa, která žákům a studentům představí příběhy pamětníků a jejich vzpomínky.
Kinopříběh může pustit ve výuce pedagog v online variantě, nebo je možné se domluvit s Post Bellum na promítání kinopříběhu v prezenční variantě s lektorem a následným doprovodným programem. Přednášející žákům promítne krátký film a doprovodí ho doplňujícím komentářem. V závěrečné části je vyhrazen čas pro diskusi studenů, žáci tak budou mít prostor reflektovat informace, které se díky programu dozvěděli.
,,R‘‘ jako Romové
Nejnovější z kinopříběhů nese název ,,R‘‘ jako Romové a vznikl u příležitosti mezinárodního dne Romů. Dokument přibližuje publiku životní příběhy 13 Romů a Romek, skrze ně a jejich osudy ale k divákovi mluví celá Romská menšina, jejich příběhy jsou totiž často podobné. Mezi pamětníky jsou ale také unikátní a výrazné osobnosti jako například honorární konzul České republiky ve Velké Británii, aktivistka, kterou v roce 2018 zahrnulo BBC mezi sto nejvlivnějších žen světa, nebo československý reprezentant v boxu.
„Proč se o tom máme bavit právě dnes? Protože ta témata se neustále vracejí. Protože to vlastně nikdy neskončilo. Tyto romské osudy je třeba připomínat, protože Romové tu s námi žijí dál a spousta problémů se do dnes nevyřešila,‘‘ říká Helena Kaftanová, dokumentaristka Paměti národa, která vyzpovídala všech 13 pamětníků.
Kromě této novinky mezi kinopříběhy jsou v nabídce Paměti národa také další minifilmy. Jmenujme například kinopříběh s názvem Odsunuté děti, který dokumentuje příběh pamětníků německé národnosti, kteří ve svém dětství zažili odsun z Československa, ve kterém žili před druhou světovou válkou. Dalším zajímavým kinopříběhem je dokument s názvem Čtyři příběhy revoluce, který mapuje Sametovou revoluci pomocí úhlů pohledu různých lidí s naprosto odlišným sociálním postavením – příslušníka státní bezpečnosti, studentského vůdce, nebo třeba člena KSČ.
Všechny kinopříběhy je možné si objednat pod tímto odkazem . Dotovaná cena pro školy je 2000 Kč na jednu třídu s počtem 10-30 účastníků, plná cena činí 5000 Kč. Délka programu je přibližně dvě vyučovací hodiny.
Zdroj obrázků: Post Bellum