Před dvěma lety to začalo vývinem prvních živoucích robotů na světě. Nyní se ale vědcům z Univerzity ve Vermontu, Tuftsovy univerzity a Harvardu povedl další obrovský milník – roboty naučili reprodukci.
Tyto roboty (tzv. xenoboty) se povedlo vytvořit z kmenových buněk embryí africké žáby drápatky vodní. Evoluci obstarávala umělá inteligence testující pohybové a kooperativní schopnosti náhodně vytvořených 3D shluků buněk, nejúspěšnější z nich pak vytvořili mikrochirurgové.
Měří asi milimetr a tvoří je tři tisíce buněk. Díky oné umělé inteligenci mohou také vykonávat prozatím jednoduché úkoly jako je vyhledávání a přemisťování nejrůznějších mikročástic. Jejich reprodukce funguje tak, že do svého „ústního otvoru“ shromáždí stovky buněk, z nichž za několik dní vytvoří nového xenobota. Tento způsob reprodukce se označuje vědeckým termínem kinetická replikace.
Jedná se o velký úspěch, který je zatím ovšem v plenkách, a i vědci upozorňují, že výzkum je stále na začátku a praktické využití těchto robotů bude otázkou ještě řady let. Jedná se ovšem o velice slibný začátek, který může během následujících desetiletí hrát obrovskou roli ve světě techniky. V budoucnu by tak tito xenoboti mohli odstraňovat škodlivé látky z lidského těla, dodávat potřebné léky či například čistit oceány.