Rozhodování o tom, kdy a jakým způsobem dítě dostane první mobilní telefon s přístupem na internet, je pro mnoho rodičů obtížným úkolem.
Jarmila Tomková, plycholožka a konzultanti Esetu specializující se na kyberbezpečnost dětí, radí počkat s chytrým telefonem, dokud dítě není alespoň na konci prvního stupně základní školy. Argumentuje tím, že mozek dětí zraje postupně a v mysli zacházejí s tím co vidí tady a teď. Nedokáží si tak představit, jaké následky budou jejich činy mít. Toto myšělení se dětem rozvíjí až v pozdějším věku.
Michal Božík, pracovník slovenského Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie, poukazuje na výzkumy, které ukazují, že průměrně děti dostávají první chytrý telefon ve věku 9 až 10 let. Přitom ovšem zdůrazňuje, že je nezbytné předem stanovit a prodiskutovat pravidla používání.
Podle psychologů nezáleží jen na věku dítěte, ale i na jeho zralosti. Důležité je, zda dítě dokáže abstraktně přemýšlet, vytvářet si možné scénáře a odhadovat důsledky svých činů. Také je podstatné, jak dítě komunikuje v reálném světě. Je-li nesocializované a nekomunikuje s okolím, může být riziko, že ho virtuální svět převálcuje. Důležité je také zamyslet se, co děti vidí doma u svých rodičů, protože stejně jako v ostatních tématech přebírají vzorce svého chování od rodičů.
Jaké zařízení vybrat?
Výběr vhodného zařízení pro dítě je klíčový. Psychologové doporučují dva typy zařízení: tlačítkový mobil bez internetu a rodinný tablet. Tlačítkový mobil je dle Tomkové ideální pro začátek. Hlavním benefitem je, že dítě může být ve spojení s rodiči, naučí se zodpovědnosti, starat se o zařízení a zároveň je chráněno před on-line světem. Další možností může být rodinný tablet, pokud se dítěti jasně definují pravidla – kdy, jak dlouho a jak často ho může používat.
Dříve nebo později nastane čas, kdy dítě chytrý telefon dostane. Důležité je s dětmi probrat jaké jsou hlavní funkce a nástrahy tohoto zařízení. Psychologové také doporučují alespoň pro začátek zapnout rodičovskou kontrolu. Hlavní výhodou je přehled o množství času, které dítě na telefonu tráví. Dále je možné omezit spoustu funkcí - zablokovat nákupy, stahování, různé webové stránky a spoustu dalších. Technologie se neustále vyvíjí dopředu, a proto je potřeba držet krok se svými ratolestmi, abychom byli schopni ochránit je před možnými riziky.
Zdroj: Deník N, iRozhlas