V pátek 18.10. se ve Vlasteneckém sále Karolina konala první celostátní konference ombudsmanů a ombudsmanských osob v Česku. Univerzitu Karlovu (UK) zastoupily kancléřka Petra Štanclová, ombudsmanka Kateřina Šámalová a děkan Právnické fakulty Radim Boháč.
„Naším cílem je podpořit ombudsmanské osoby, vytvořit platformu pro výměnu zkušeností a nabídnout prostor pro diskuzi a networking,“ uvedl Jan Dolejš, viceprezident Asociace firemních ombudsmanů ČR, při zahájení konference. Podle něj setkání nejen ukáže přínosy ombudsmanské funkce na pracovištích, ale nabídne i praktické rady, jak zlepšovat pracovní prostředí, posilovat etickou kulturu a předcházet konfliktům. Klíčovým předpokladem úspěchu je podle něj důvěryhodnost.
Kancléřka UK Petra Štanclová představila kroky univerzity k zlepšení pracovního a studijního prostředí. „Institut ombudsmanky, který zastává Kateřina Šámalová, jsme zavedli před dvěma lety. Všechny fakulty mají své ombudsmanské osoby, které zajišťují inkluzivní prostředí pro zaměstnance i studenty,“ uvedla Štanclová.
Starostka Prahy 1 Tereza Radoměřská /TOP 09/, pod jejíž záštitou se akce konala, zdůraznila roli ombudsmanské osoby při identifikaci systémových chyb a jejich nápravě. Její slova podpořila série krátkých přednášek zaměřených na aktuální výzvy a trendy, kterým ombudsmanské osoby čelí. Z neformální ankety mezi účastníky vyplynulo, že většina vnímá svou roli pozitivně, což ukazuje, že zřízení této pozice není formální, ale zásadní krok pro organizace, jak zdůraznil zástupce Asociace firemních ombudsmanů Vítězslav Pečínka.
Dana Patočková, prezidentka Asociace firemních ombudsmanů ČR, přirovnala ombudsmanské osoby k mediátorům, jejichž úkolem je nejen řešit konflikty, ale i budovat firemní kulturu a předcházet problémům. Zdůraznila, že ombudsmanské osoby mají unikátní schopnost nacházet neformální řešení a díky své neutralitě jsou důvěryhodným partnerem pro vedení firem a institucí.
Ombudsmanka UK Kateřina Šámalová se věnovala problematice ochrany práv studentů a zaměstnanců. Uvedla, že UK klade důraz na vytváření bezpečného a respektujícího prostředí a podporuje aktivní jednání proti nevhodnému chování. Přiznala, že ombudsmanské osoby se neustále učí a zdokonalují ve své práci, a ocenila úsilí univerzity v oblasti sociálního bezpečí.
Zdroj: UK