Slovní útoky a ponižování jsou pro zhruba polovinu žáků druhého stupně základních škol běžnou realitou. I přes tyto problémy se přibližně tři čtvrtiny dětí na druhém stupni ve škole cítí dobře. Tyto údaje přinesl projekt Mapa školy od společnosti Scio, který v minulém školním roce zkoumal téměř 30 tisíc žáků a více než 3 tisíce učitelů.
Pokud jde o fyzické násilí, na prvním stupni se s ním setkává čtvrtina žáků, zatímco na druhém stupni jde už o třetinu. „Často nebo téměř denně zažívá fyzické ubližování 16 procent dětí na druhém stupni. Svědkem šikany bývá asi 10 procent dětí a 13 procent říká, že ji zažily na vlastní kůži,“ říká Anna Tzurna, která projekt Mapa školy vede. Téměř 30 procent žáků pak přiznává, že se bojí ostatních spolužáků.
Rádo do školy chodí pouze 37 procent dětí z prvního stupně, zatímco více než polovina (57 procent) to má tak napůl. U starších žáků, tedy na druhém stupni, do školy chodí rádo jen 7 procent dětí, 39 procent ji navštěvuje spíše rádo, a přibližně třetina žáků má školu spíše nerada. Na druhou stranu přes 90 procent učitelů se do své práce těší, avšak čtvrtina pedagogů bojuje s vyčerpáním. Pro učitele je klíčové, aby měli podporu od kolegů a vedení školy.
Výsledky průzkumu, když se srovnají s předchozími lety, ukazují stagnaci. „Za poslední tři roky nevidíme výrazné zlepšení. Trend je spíše stagnující nebo se dokonce lehce zhoršuje,“ hodnotí Tzurna. Podle ní se zatím nedá mluvit o žádném zásadním posunu k lepšímu.Data z tohoto průzkumu jsou určena především pro vedení škol, aby lépe pochopily, jak na tom jejich školy jsou. Ministerstvo školství o výsledky zatím neprojevilo zájem a nechce je komentovat, dokud se s nimi blíže neseznámí.
Průzkumu se ve školním roce 2023/2024 účastnilo 15 300 žáků prvního a 13 700 žáků druhého stupně ze 135 základních škol v Česku. Své odpovědi poskytlo také 3400 učitelů.
Zdroj: iRozhlas