Z výsledků loňského mezinárodního šetření PISA vyplývá, že čeští žáci dosahují ve srovnání s ostatními státy nadprůměrných výsledků. Do výzkumu, který zkoumá matematické, čtenářské a přírodovědné gramotnosti, se zapojili žáci ve věku 15 let ze základních škol, víceletých gymnázií a učilišť.
Česko v matematické oblasti obdrželo průměrně 487 bodů, čímž se umístilo nad mezinárodním průměrem. Srovnatelného výsledku dosáhla Belgie, Dánsko, Velká Británie, Polsko, Rakousko, Austrálie, Finsko, Lotyšsko a Švédsko. Průměrný výsledek všech zemí činil 472 bodů. V čele žebříčku stojí Japonsko a Jižní Korea. Informoval o tom server Novinky.cz.
U matematiky má výrazný vliv socioekonomický status
Velký vliv na výsledky žáků má jejich socioekonomický status. Měření ukázalo, že jen sedm procent žáků z nejslabšího rodinného zázemí dosahuje nejvyšších výsledků. Téměř polovina z nich nedosahuje ani druhé dovednostní úrovně. Česko patří ke státům, ve kterých vztah mezi dovednostmi žáků a jejich rodinným zázemím hraje nejvyšší roli. Vliv na gramotnost má také nejvyšší dosažené vzdělání rodičů.
"Je to nejslabší místo našeho vzdělávacího systému. To nám i demonstruje rozdíl mezi nejvíce a nejméně znevýhodněnými, kdy je vidět, že se nůžky mezi oběma skupinami dále rozevírají. A pandemie problém ještě prohloubila. Je mezi nimi rozdíl 116 bodů, což pro představu znamená tři školní roky," uvedl pro Novinky.cz vrchní školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Nadprůměrného výsledku dosáhli čeští žáci také v přírodovědné oblasti, ve které obdrželi průměrně 498 bodů, průměr všech zemí činil 485 bodů. Jedná se o srovnatelný výsledek, jakého dosáhlo Polsko, USA, Velká Británie, Lotyšsko, Dánsko nebo Švédsko. Nadprůměrného výsledku dosáhlo Česko také ve čtenářské gramotnosti.
Zdroj: Novinky.cz, Česká školní inspekce