Experti na vzdělávání se spojili a dali dohromady seznam opatření, která jsou podle nich nezbytným základem moderního školství. Společně tak připravili dohromady seznam „domácích úkolů“, které jsou potřeba k modernizaci. Jedná se o konkrétní kroky, které mají být politiky učiněny během následujícího volebního období. Výzva definuje 50 opatření rozdělených do pěti „domácích úkolů“.
„Aby bylo skutečně možné využít potenciálu každého žáka na maximum, je nezbytné začít systematicky odstraňovat propastné rozdíly v podmínkách a kvalitě poskytovaného vzdělávání mezi regiony i jednotlivými školami, které nelze svést jen na socioekonomické zázemí žáků.“ Tak zní začátek výzvy sestavené experty.
Výzva dále uvádí, že: „Především je třeba si uvědomit, že kvalitativní změny lze ve vzdělávací politice dosáhnout jen dlouhodobě stabilní politikou vycházející ze strategického řízení (což odpovídá prvnímu úkolu výzvy), rozhodováním postaveným na podkladě dobré znalosti a průběžného vyhodnocování učiněných kroků (druhý úkol) a systémovým přístupem (třetí úkol), který bude odlišný od dnešního nekoordinovaného rezortismu a bude cílit na zvyšování kvality poskytovaného vzdělávání a rovný přístup k němu.“
Dalšími kroky má být kvalitní příprava budoucích učitelů a systematická podpora práce pedagogů.
Dané domácí úkoly by podle signatářů měly být pro politiky pouhé minimum toho, co by měli začít aktivně prosazovat.
„Klíčové pro české školství je změnit myšlení všech aktérů vzdělávání, ředitelů škol, učitelů, žáků, studentů i jejich rodičů. Přesvědčit je, že je nutné vystoupit z komfortní zóny a učinit potřebné změny. Žáci a studenti musí přebrat zodpovědnost za své vzdělávání. Učitelé je musí naučit myslet, kriticky, informaticky a logicky, a musí je naučit se učit. To neznamená umět se našprtat na test, písemku či maturitu, ale umět se učit nové věci na základě již získaných znalostí a dovedností,“ říká Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia a jeden z autorů Strategie 2030+.
Podle něj je celoživotní vzdělávání nutností a čeká každého, kdo chce být v budoucnu úspěšný. A proto musí školy, základní, střední i vysoké, začít své absolventy na toto připravovat.
Autory výzvy jsou Česká rada dětí a mládeže, EDUin, Nadační fond Eduzměna, Otevřeno, Učitel naživo, Učitelská platforma a Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Iniciativu podpořila také Česká středoškolská unie, dále pak České priority, Ředitelská akademie a Výluka. Odbornou oponenturu výzvě poskytlo 19 externích expertů z praxe a akademiků včetně Radko Sáblíka, spoluautora Strategie 2030+, nebo Václava Korbela, analytika PAQ Research a IDEA při CERGE-EI.