Český hudebník a umělec Vladimir 518 se stal šéfeditorem knihy s názvem Architektura 58-89. Cílem této publikace je ukázat lidem, že architektura z doby socialismu automaticky neznamená komunistická architektura. Podle autora máme poslední možnost zachránit mnoho zajímavých a hodnotných staveb ve veřejném prostoru tím, že prolomíme stigma, které panuje okolo předrevolučních staveb s nálepkou “ošklivých” budov.
Kniha byla pokřtěna 1. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP), jenž sídlí nedaleko Karlova náměstí. Ve stejný den proběhla také vernisáž stejnojmenné výstavy, která obsahuje dobové fotografie, 3D modely či dokumentární záběry. Autoři na projektu pracovali téměř 10 let.
Předsudky vůči stavbám, které byly postaveny za doby minulého režimu, panují mezi mnoha lidmi. Mnohdy se však jedná o budovy, které jsou architektonicky velmi cenné, a to ve světovém měřítku. Můžeme jmenovat kupř. sídlo Federálního shromáždění v Praze, obchodní dům Kotva, hotel Thermal v Karlových Varech či vysílač na Ještědu.
Mezi architekty těchto staveb patří nositelé velmi významných jmen, jako jsou manželé Machoninovi či Karel Prager. Mnohé z těchto staveb v průběhu své existence prošly necitlivými rekonstrukcemi. Mezi ně patří např. již zmíněný hotel Thermal.
Některé z předrevolučních staveb se dokonce umisťují v žebříčcích nejošklivější architektury. Jedná se např. o Žižkovský televizní vysílač, který je vystavěn ve stylu hi- tech. Největším problémem těchto staveb je hlavně doba, ve které vznikly. Mnoho lidí si je spojuje s ideologií minulého režimu.
„Dlouhodobě se nám bohužel nedaří najít zdravý vztah k této už historické architektuře, proto z ulic našich měst mizí jedna důležitá stavba za druhou. Pokud se nám jako společnosti nepodaří uchovat alespoň to zbývající z kvalitních staveb začátku druhé poloviny 20. století, vymažeme tak jednou provždy kus vlastní historie a kulturní paměti.”, říká Vladimir 518.
Autor připomíná významné stavby, které bohužel již v našich ulicích nenajdeme. Jde o Hotel Praha, Transgas či OD Ještěd. Všechny tyto budovy byly zdemolovány. Paradoxem je, že autoři těchto budov, jenž jsou spojované s dobou dávno minulou, byli často minulým režimem uvrženi v nemilost.
Kniha obsahuje celkem 40 kapitol, ve kterých jsou popsáni klíčoví architekti nebo tvůrčí týmy. Čtenáři se dočtou o kvalitách poválečných staveb a o kontextu jejich vzniku. V publikaci najdou také dobové fotografie či výkresy. Publikace je výjimečná nejen díky svému obsahu a počtem stran, ale také silnou vizuální stránkou.
Na knihu navazuje také již zmíněná výstava. Kromě výstavy se fanoušci architektury mohou těšit na televizní dokumentární cyklus či na celovečerní film.