Žijeme ve světě závislém na elektronice. Tomu je tak již více jak půl století a tato závislost neustále narůstá. Dnešní elektronika funguje díky čipům či integrovaným obvodům, které dnes najdete téměř všude, kam se podíváte. Proč je aktuálně nedostatek této součástky?
Od začátku roku jsme se setkali s nedostatkem grafických karet, které byly nedostupné kvůli více faktorům. Jedním z nich byl nárůst hodnot bitcoinu, který zapříčinil skupování grafických karet za účelem těžení, druhým byl a je nedostatek křemíkových čipů. Nedostatek čipů se projevil ale i v jiných odvětvích, například automobilovém, kde se výrobci aut snaží také již několik měsíců poprat s tímto nedostatkem.
Proč je čipů nedostatek?
Začátek pandemie koronaviru zapříčinil situaci, kdy lidé museli pracovat z domova. Z tohoto důvodu rapidně narostla poptávka po elektronice, kterou výrobci čipů nedokážou tak rychle pokrýt. Je to vlastně až ironické vzhledem k faktu, že se čipů vyrábí ročně v miliardách. Za rok 2020 bylo totiž těchto součástek vyrobeno tisíc miliard – tedy bilion a tato výroba každoročně stoupá několik desítek let. Produkce těchto čipů je ovšem velmi komplexní, takže není možné při takto zvýšené poptávce ihned reagovat. Americký prezident Joe Biden slíbil 37 miliard dolarů na financování urychlení výroby čipů v USA. V současné době se zde plánuje výstavba čtyř nových továren - dvě od firmy Intel, jedna TSMC v Arizoně a další firmy Samsung v Texasu.
Také Čína nabídla nesčetné množství subvencí průmyslu čipů ve snaze snížit svou závislost na západních technologiích.
Daný nedostatek se projevil například i u výrobců chytrých telefonů. Nedostatek zasáhl hlavně segment levnějších telefonů, nicméně tomu neunikly ani některé typy procesorů, které pohání například prémiové telefony jako například Samsung Galaxy S21. V důsledku toho budou letos počty telefonů poslaných do prodeje nižší než v předchozích letech.
Fotografie od uživatele Skitterphoto ze služby Pexels