Zpráva, že nejbohatší muž světa Elon Musk kupuje Twitter oběhla a šokovala velmi rychle celý svět. Co ho vedlo ke koupi, jaké jsou jeho budoucí představy se společností a jak to ovlivnilo akciový trh?
Již na začátku dubna Elon Musk oznámil koupi zhruba 9% podílu Twitteru. O pár dní později přišel s nabídkou na převzetí celé společnosti, za kterou nabídl 44 miliard dolarů (zhruba 1 bilion korun) – konkrétně 54,20 dolarů za akcii. Správní rada firmy transakci jednohlasně schválila.
„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva. Má obrovský potenciál. Těším se, že budu s touto firmou a s uživatelskou komunitou pracovat na jeho využití,“ uvedl Elon Musk na Twitteru.
Musk se stal teprve třetím člověkem, který kdy nashromáždil majetek v hodnotě 200 miliard dolarů. Na příčce nejbohatšího člověka světa vystřídal zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose. Ještě v březnu 2020 mělo Muskovo jmění hodnotu 24,6 miliardy dolarů, pak akcie Tesly vystřelily o 700 %. Důvodem byly výborné prodeje i důvěra investorů v další výrazný růst společnosti. Nyní jeho majetek dosahuje hodnoty 244 miliard dolarů (5,7 bilionu korun).
Je však nutné uvést, že naprostá většina jeho majetku je tvořena právě akciemi Tesly. Není tak překvapením, že po oznámení koupi Twitteru se akcie Tesly propadly kvůli strachu investorů, že by Elon Musk prodal část akcií za účelem získání peněz na koupi Twitteru. Podle výzkumné společnosti Audit Analytics má již nyní Musk údajně zastavené akcie za účelem půjček v hodnotě více než 90 miliard dolarů. Tato částka tak dělá z Muska největšího dlužníka mezi šéfy amerických firem. Daleko překonává druhého Larryho Ellisona, šéfa a zakladatele softwarové společnosti Oracle s 24 mld. USD.
Fotografie od uživatele Brett Jordan ze služby Pexels