Ministr školství Mikuláš Bek se na tiskové konferenci pro média vyjádřil o aktuálních problémech, se kterými se momentálně potýká školství a představil priority pro vykonávání svého mandátu. Přijímací řízení na střední školy by se dle něj mělo plně zdigitalizovat. Bude také usilovat o prodloužení povinné školní docházky a rád by přenastavil platy učitelů.
Bek se nechal slyšet, že obrovským problémem je papírové podávání přihlášek na střední školy. Mnoho žáků a jejich rodičů kvůli tomu stále nezná výsledky přijímacího řízení a jsou tak v nervech, zda budou v přístím roce někde studovat či nikoliv. Elektronizaci přihlášek by Bek rád stihl do konce letošního roku. Není si však jistý tím, že to bude možné. Celý proces totiž vyžaduje změnu zákona, veřejné výběrové řízení na dodavatele a podrobné testování. Do budoucna se pak nebrání ani tomu, že by žáci měli, stejně jako u vysokých škol, možnost podávat více přihlášek.
Rád by také přizpůsobil nabídku středních škol poptávce, a to na základě úplných dat o přijímacím řízení. V této souvislosti by se měla rozšířit kapacita gymnaziálních tříd. Nicméně, podle jeho názoru je situace problematická především v Praze a částečně i ve velkých krajských městech. V ostatních městech je dostatek volných míst na středních školách, a proto podle něj nejde o národní krizi. Celkově vzato je kapacita středních škol v celé republice dle ministra dostatečná.
Ministr se vyjádřil i ke středoškolskému vzdělávání jako celku. Dle něj neměla vůbec vznikat víceletá gymnázia, ale když už vznikla, tak mu přijde nesmyslné je rušit, jelikož fungují. Jeho prioritou však je prodloužení povinné školní docházky. Základní škola by místo devíti let trvala pouze osm a povinné by pak měly být dva roky na střední škole, a to po vzoru západních zemí. Tento návrh se opírá o přístup západních zemí, jako je Francie, Velká Británie a Nizozemsko, kde je například povinné chodit na střední školu až do šestnácti let.
Bek také nezapomněl zmínit otázku platů pedagogických pracovníků. Podle něj je současný systém odměňování ve školství neadekvátní, neboť se zakládá na délce odsloužených let a nikoli na kvalifikaci a výkonu. Bek zdůraznil, že by se měla vést diskuze o přímé vyučovací povinnosti učitelů a až poté se řešit výše jejich platů. To, že k tomu nedošlo v minulosti, pokládá za manažerskou a politickou chybu.