Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přijímačky nanečisto: Vše, co potřebujete vědět

13. 12. 2024 - Helena Doležalová

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) ve spolupráci s ministerstvem školství spouští nový projekt Přijímačky nanečisto. Cílem projektu je umožnit žákům osmých a devátých tříd vyzkoušet si testy, které je čekají u jednotných přijímacích zkoušek (JPZ) na střední školy. Novinka má především pomoci těm, kteří nemají přístup k placeným přípravným kurzům, a přispět k vyrovnání socioekonomických rozdílů.

Projekt dává školám možnost uspořádat simulaci přijímacích zkoušek přímo ve svých prostorách. Zkoušky uskuteční v úterý 28. ledna 2025, testy připravené CZVV budou odpovídat skutečným zkouškám. Žáci tedy budou mít 60 minut na test z českého jazyka a 70 minut na matematiku. Organizace samotných zkoušek je plně v kompetenci ředitelů škol, kteří mohou například spolupracovat se sousedními školami, aby se zkoušky uskutečnily mimo běžné třídy, čímž se prostředí co nejvíce přiblíží reálným podmínkám. Po dokončení testů zajistí jejich hodnocení učitelé základních škol, kteří od CZVV dostanou metodickou podporu.

Proč je projekt důležitý?

Přijímačky nanečisto reagují na stále větší tlak na žáky a jejich rodiny spojený s přijímacím řízením na střední školy. Hrazené přípravné kurzy nejsou dostupné všem, což některé uchazeče znevýhodňuje. Díky novince si děti bezplatně vyzkouší, jak zvládnout stresovou situaci, efektivně hospodařit s časem a přizpůsobit se formátu testů.

„Chceme, aby měl každý žák stejné podmínky a byl na přijímačky co nejlépe připraven,“ uvedl Radek Chybík, tiskový mluvčí CZVV, podle nějž je Testová situace je pro děti často velkou neznámou. Právě to se centrum snaží změnit.

Redukce stresu, rovné šance a lepší příprava

Jedním z klíčových přínosů je Přijímaček nanečisto je redukce stresu, který je s přijímacími zkouškami spojen. Simulace autentického testovacího prostředí umožňuje žákům seznámit se s nároky, jako je práce pod časovým tlakem nebo orientace v testových zadáních. To může významně přispět k jejich psychické pohodě a vyššímu výkonu při skutečných zkouškách.

Projekt také podporuje rovné šance pro všechny uchazeče. Zatímco některé děti mají přístup k placeným přípravným kurzům, mnohé rodiny si tuto možnost nemohou dovolit. Přijímačky nanečisto proto vyrovnávají podmínky a nabízejí možnost důkladné přípravy i těm, kteří by jinak tuto zkušenost nezískali.

Dalším významným prvkem je zpětná vazba od učitelů, kteří testy vyhodnocují. Díky tomu mohou žáci zjistit, v čem vynikají a kde mají ještě prostor ke zlepšení. Tato individuální analýza může být klíčová pro cílenou přípravu před ostrými zkouškami.

Žáci si zároveň prostřednictvím projektu osvojují lepší přípravu na samotný test, což zahrnuje efektivní práci s časovým limitem, přesné porozumění zadání a zvládnutí strategie řešení jednotlivých úloh. Tato zkušenost může zvýšit jejich jistotu a připravenost na další studijní výzvy.

Rodiče oceňují bezplatnost

Rodiče, kteří podobný projekt využili v minulosti, jej vesměs hodnotí kladně. „Dcera si vyzkoušela, jaké to je psát test pod časovým tlakem, a při opravdových přijímačkách už byla klidnější,“ uvedla jedna z matek. Jiní rodiče oceňují, že projekt je bezplatný a dostupný všem žákům bez ohledu na jejich finanční situaci.

Pokud se Přijímačky nanečisto osvědčí, CZVV zvažuje, že by se tento projekt stal pravidelnou součástí školního roku. Umožnil by tak většímu počtu dětí připravit se na zkoušky nejen po znalostní, ale i psychické stránce, což by mohlo přispět ke snížení počtu neúspěšných pokusů u přijímacích zkoušek na střední školy.

PRO UČITELE: Metodický materiál k Přijímačkám nanečisto 2024/2025

Zdroj: Cermat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram