Přijímací zkoušky na střední školy se konají už tento týden a pro mnohé uchazeče představují velkou výzvu. Od 11. do 16. dubna se budou konat testy z češtiny a matematiky, které rozhodnou o přijetí na střední školu.
Tento týden, v pátek 11. dubna, začínají jednotné přijímací zkoušky, které potrvají až do 16. dubna. Zkoušky se konají ve čtyřech termínech, které se liší podle typu školy. Pro ty, kteří se v prvním kole neuspějí, budou na konci dubna k dispozici náhradní termíny. Letos podalo přihlášku na střední školy 154 tisíc uchazečů, což je o tři tisíce méně než loni.
Přijímací zkoušky se budou konat následovně: Pro čtyřleté obory vzdělání a nástavby je první termín v pátek 11. dubna, druhý termín pak v pondělí 14. dubna. Pro víceletá gymnázia je první termín v úterý 15. dubna a druhý termín ve středu 16. dubna. Náhradní termíny pro všechny obory jsou stanoveny na úterý 29. dubna a středu 30. dubna.
Kromě jednotných zkoušek se také konají školní části přijímacích zkoušek nebo talentové zkoušky, jejichž termíny jsou stanoveny od 18. března do 23. dubna. Uchazeči budou mít k dispozici minimálně dva termíny, přičemž alespoň jeden z nich bude mimo termín jednotných přijímacích zkoušek. Náhradní termíny pro školní část nebo talentové zkoušky jsou stanoveny na období od 24. dubna do 5. května.
Veškeré výsledky budou zveřejněny 15. května. K dispozici bude také možnost nahlížení do spisů uchazečů, která probíhá od 12. do 14. května. Pokud se uchazeči nedostanou na žádnou ze tří škol, kam podali přihlášku, budou mít možnost ucházet se v druhém kole, které probíhá v květnu.
Test z českého jazyka a matematiky
Jednotné přijímací zkoušky, organizované Cermatem, se skládají ze dvou testů – z českého jazyka a literatury a z matematiky. Oba testy mají podobný formát: test z češtiny trvá 60 minut, test z matematiky 70 minut, přičemž každý test má maximálně 50 bodů. Testy jsou koncipovány tak, aby pokryly učivo základní školy. Psát je lze pouze propiskou; na matematiku je povoleno používat i tužku a rýsovací potřeby, ale kalkulačky, slovníky nebo chytré hodinky nejsou povoleny.
V češtině se test zaměřuje především na úkoly z oblasti čtení s porozuměním, pravopisu (např. vyjmenovaná slova, velká písmena, s/z, n/nn), interpunkce, gramatiky, slovní zásoby i literárních znalostí. Každá část má svou bodovou váhu – pravopis může přinést až deset bodů, porozumění textu podobně a slohová výchova může přinést tři až sedm bodů. V matematice se test soustředí na práci s čísly a proměnnými (zlomky, výrazy, rovnice), procenta, poměry, úměry, geometrii (včetně výpočtů obvodů, obsahů a objemů) a převody jednotek. Kromě základních úkolů je v matematice kladen důraz na aplikaci těchto znalostí na reálné úlohy.
Jak se připravit na poslední chvíli?
Vzhledem k tomu, že do zkoušek zbývá už jen omezený čas, je důležité se zaměřit na efektivní přípravu. K tomu napomáhá aktivní opakování, tedy snaha vybavit si učivo z paměti bez nahlížení do poznámek. Doporučují se různé metody, jako je vytváření kartiček, shrnování témat vlastními slovy nebo řešení cvičných testů. Významnou pomocí jsou také online nástroje, například TAU (online aplikace Cermatu), které nabízejí cvičné testy a úlohy podle jednotlivých oblastí. Při přípravě je vhodné se soustředit na slabší oblasti, ale nezanedbávat ani opakování silnějších témat.
Jedním z efektivních způsobů učení je metoda Pomodoro, kdy se učení dělí na krátké bloky trvající 25 minut, po kterých následuje 5 minutová pauza. Po čtyřech takových blocích je doporučeno udělat delší přestávku. V přípravě je také kladeno důraz na pravidelný a kvalitní spánek, který by měl být ideálně 7 až 8 hodin denně, protože psychické a fyzické zdraví hraje významnou roli v celkovém výkonu během testu.
Přijímací zkoušky jsou nejen testem znalostí, ale i schopnosti zvládnout stres. Před zkouškou je důležité si připravit všechny potřebné doklady, tedy pozvánku, občanský průkaz (nebo jiný doklad), propisku (nejlépe modrou nebo černou), tužku a rýsovací potřeby na matematiku. Povolené je mít také lahev vody bez etikety a obyčejné hodinky, které pomohou s časovým managementem během testu.