Už za přibližně měsíc a půl čeká žáky devátých tříd jeden z milníků jejich života – přijímací zkoušky na střední školu. Každá škola si pro letošní přijímací zkoušky mohla stanovit svoje kritéria a zároveň při malém počtu uchazečů může ředitel školy rozhodnout, že zkoušky nebude konat vůbec. Informace vždy najdete na webových stránkách vašich vybraných škol. Pokud vaše škola přijímačky uskuteční, budete mít narozdíl od loňského roku dva pokusy. Zkouška se uskuteční dvoukolově, na čtyřleté obory ve dnech 12. a 13. dubna a na víceletá gymnázia pak 14. a 15. dubna.
Jak uvedla pro web Praha školská organizátorka a lektorka kurzů pro děti Michaela Poljaková ze vzdělávací společnosti Scio, mnoho dětí nechává přípravu na poslední chvíli, nerozvrhne si čas, a pak se všechno snaží dohnat najednou. Často se pak stává, že si vybírají nevhodné materiály k domácí přípravě. Je potřeba vybírat tak, aby úlohy, na kterých si děti učivo procvičují, korespondovaly s úlohami v testu CERMAT a aby obsahovaly možnost zapisovat odpovědi do záznamového archu. Zároveň je důležité, aby si děti na tento způsob odpovídání zvykly.
„Zcela jistě je vhodné seznámit se předem s podobou testů a s dokumenty, se kterými budou žáci v průběhu zkoušky pracovat. Žáci by si měli nejen vyzkoušet, jak správně vyplnit odpovědi do záznamového archu, ale také, jak své odpovědi opravit. Při testech se tak budou moci plně soustředit na samotné řešení úloh,“ říká mluvčí Cermatu Marek Lehečka.
Odborníci i studenti, kteří již testy absolvovali, se shodují, že je třeba se přípravě věnovat pravidelně a nenechávat ji až na poslední chvíli.
„Doporučil bych věnovat přípravě určitou pevnou dobu, pravidelně třeba 30 až 60 minut několikrát týdně. Určitě by měly děti využít možnosti konzultovat cvičení, kterým nerozumí, se svými učiteli nebo někým jiným, nespokojit se s tím, že jim něco nejde. Jde o velmi důležitý moment v jejich životě, tahle skutečnost by sama o sobě měla být motivující. Jenže samozřejmě víme, že v tomto věku mají mladí lidé často úplně jiné priority. Možná by se jim mohlo občas nenásilně připomenout, že ten svůj život mají opravdu ve svých vlastních rukou. Dodnes si pamatuji, jak mi tohle kdysi prostě najednou, z ničeho nic, došlo,“ uvedl Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy ZŠ v pražských Klánovicích.
Jste nervózní a máte strach, jelikož nevíte, zda jste dostatečně připraveni na přijímací řízení na vaši střední školu? To vůbec nevadí! Matyášův průvodce přijímačkami je tu přesně pro Vás! Poradíme, na co si dát největší pozor, zároveň jak vyplňovat, či nevyplňovat záznamové archy a spoustu dalších důležitých informací.
Video pořad najdete na Youtube vzdělávacího veletrhu Schola Pragensis Online>>
Fotografie od uživatele Jessica Lewis ze služby Pexels