Pride Month nebo-li "měsíc hrdosti" je každoroční akce připomínající práva a kulturu sexuálních menšin. Jejím účelem je upozorňovat na trvající diskriminaci a homofobii ve společnosti. Do letošního ročníku se zapojila také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, která na letošek připravila sérii přednášek a diskusí.
Pořadatelé akce chtějí kromě rozšíření povědomí o LGBTQ+ účastníkům poskytnout pohled na komunitu z hlediska různých oblastí, mezi které patří historie, literatura či filozofie.
„Analýza tematiky LGBTQ+ v literatuře obohacuje literární vědu o další novou perspektivu. Literatura sama umí stereotypy lidí vůči odlišnosti jak vytvářet, tak rozbíjet. A je pak nesmírně zajímavé se zabývat tím, jak to provádí,“ říká dr. Jan Dlask, který v rámci programu připravil přednášku s názvem "Komentáře ke dvěma životům jednoho finského lingvisty – neboli ke dvojímu životu věčného útěku a věčného studu".
„Problematika LGBTQ+ je součástí obecnějšího tématu diskriminace ve slovníku, respektive ve společnosti. Slovníky musejí být sociálně odpovědné, jejich úkolem není petrifikovat stereotypy a předsudky. Lexikografové a lexikografky jsou s nimi přitom konfrontováni v podstatě dennodenně, neboť korpusy, které tvoří materiálovou bázi našich analýz, jsou jich plné. Z hlediska zpracování ve slovníku z toho pro nás vyplývá celá řada nejednoduchých otázek, které musíme nutně řešit,“ říkají lexikografové dr. Michaela Lišková a dr. Martin Šemelík, kteří si připravili přednášku na téma slovníkových hesel z tematické oblasti LGBTQ+
V rámci programu proběhne série sedmi přednášek, které se konají v hlavní budově fakulty na Náměstí Jana Palacha. Přednášky jsou mimo akademickou obec určeny všem zájemců o tuto problematiku. Kompletní program naleznete na webu fakulty.
Zdroj: FF UK
Zdroj úvodního obrázku: Unsplash