Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (PCRM) 10. února oznámil, že podal stížnost americkému ministerstvu zemědělství, protože univerzitní Centrum pro primáty (CNPRC) provádělo společně s Neuralinkem "invazivní a smrtící pokusy na mozku" na 23 opicích a "neposkytlo umírajícím opicím odpovídající veterinární péči". Zdůrazněna byla především špatná veterinární péče a užívání neschválených látek. Společnost Elona Muska Neuralink na svém blogu podala k situaci vyjádření. Několik opic prý umřelo, nýbrž žádné z nich nebyly týrané a bylo s nimi zacházeno v souladu s normami.
Ke stížnosti se vyjádřila i Kalifornská univerzita Davis. "Snažíme se poskytovat zvířatům v naší péči tu nejlepší možnou péči. Výzkum na zvířatech je přísně regulován a univerzita Davis se řídí všemi platnými zákony a předpisy, včetně zákonů a předpisů amerického ministerstva zemědělství, které provádí pravidelné kontroly, a úřadu NIH pro dobré životní podmínky laboratorních zvířat," uvedla v prohlášení.
Výbor lékařů později podal žalobu za účelem zpřístupnění veřejných záznamů, aby přiměl univerzitu zveřejnit videa a fotografie opic. Tvrdí, že zaměstnanci univerzity "odstranili kusy lebek opic makaků rhesus a zavedli zvířatům elektrody do mozku". Dle žaloby byla opicím do mozku vpravena "neschválená látka" známá jako BioGlue, přičemž je "zabíjela tím, že ničila části jejich mozků". Vůči tomuto obviněni se Neuralink ohradil na svém blogu, přihodila se jim pouze "jedna chirurgická komplikace při použití výrobku schváleného Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)" a opice byla později utracena.
Lékaři dále zmínili, že v dnešní době již existují bezpečné metody testování přístrojů pro komunikaci mezi mozkem a počítačem, při kterých k žádnému týrání docházet nemusí. Jedna z takových metod se nazývá in vitro, v podstatě jde o buněčné systémy, které nejsou napojeny na žijící bytost, a tudíž by nedocházelo k úmrtím. Problém je však v náročnosti těchto experimentů, v tuto chvíli nejsme schopni zkoumat např. defekty u novorozeňat či chemické procesy způsobující rakovinu ve velkém měřítku.
Neuralink na svém blogu rovněž hovoří o veškerých opatřeních a prostorách, ve kterých jsou testovaná zvířata umístěna. Zmiňují zde metody ustájení, péče, stravy, socializace, motivace zvířat, omezovacích prostředků, sběru dat, odchodu do důchodu atd. "Těšíme se také na den, kdy již nebudou zvířata pro lékařský výzkum potřeba. Naše společnost však v současné době spoléhá na průlomové objevy v medicíně, které pomáhají léčit nemoci, zabraňují šíření virů a vytvářejí technologie, které mohou změnit způsob, jakým lidé mohou komunikovat se světem."