Jakým způsobem pomáhá školám s online výukou Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)? Prevence je základem všeho, spoustě kybernetických hrozeb se dá zamezit včasnou prevencí a analýzou rizik, říká Lucie Kosová z NÚKIB v rozhovoru pro studentský Mediální dům Preslova. Pusťte si video a prohlédněte bohaté vzdělávací materiály, které úřad pro děti, rodiče a učitele připravil.
Úřad pro kybernetickou bezpečnost loni v listopadu spustil na svém webu Festival bezpečného internetu. Veřejnost, tedy žáci, učitelé i jejich rodiče, si zde mohou pro inspiraci najít různé vzdělávací materiály, online kurzy a podcasty pro první a druhý stupeň základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií.
Současná situace podle ředitele NÚKIB Karla Řehky ukazuje na nezpochybnitelnou roli digitálních technologií v životě moderního člověka. Jsou podle něj branou k nevyčerpatelným zdrojem informací, a díky tomu i skvělým nástrojem pro práci, studium a rozvoj společnosti.
“V době, kdy mají technologie stále více prostoru v našem životě, je však důležité myslet také na jejich bezpečnost,” upozornil Řehka v úvodním videu pro ředitele škol. Všechny generace už podle něj budou provázet, proto je potřeba, aby s tím počítaly a také se na to připravily. “Bezpečnější kyberprostor je totiž cílem, který nás všechny spojuje,” dodal ředitel NÚKIB.
Pro žáky prvního stupně připravil úřad animovaná výuková videa a lekce, které je seznámí, jak fungují vyhledávače,jak působí dezinformace nebo jaký je psychologický efekt lajků na sociálních sítích. Na vzniku produktu se podílel vzdělávací program JSNS organizace Člověk v tísni a program O2 Chytré školy od Nadace O2.
Distnanční vzdělávání / JSNS>>
Třeťáci, čtvrťáci a páťáci se můžou na “festivalu” podívat na animovaný seriál nazvaný Datová lhota. Naučí je, jak funguje počítač, chytrý telefon nebo internet. Buduje návyky bezpečného chování pochopením technologických souvislostí. Součástí jsou modelové lekce a materiály do výuky informatiky.
“V datové lhotě dětem ukážeme jednoduché schéma internetu, kde je jen server s videi, jejich osobní počítač nebo telefon a několik počítačů jejich kamarádů nebo jakýchkoliv uživatelů. Děti mohou názorně vidět, jak jejich video putuje na server a kdokoliv si může stáhnout kopii. Kopie se jen množí a množí a dítě už nikde nemá kontrolu nad videem, kdo si ho kam stáhne a zkopíruje,” popsal docent Cyril Brom z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, který se na projektu podílel.
O porušování zákona na internetu a zásadách ochrany počítače se děti dozví v nové Učebnici informatiky, kterou si mohou stáhnout zdarma>>
Abstraktní svět digitálních technologií přiblíží dětem i neziskový vzdělávací projekt Malá digitální univerzita. Lektoři s dětmi řeší logické úkoly, rozvíjí představivost ai tvůrčí myšlení - na koberci, bez monitoru, za využití kostek a prolézaček.
NÚKIB oslovuje ale i teenagery. Přestože se na internetu umí pohybovat bez problémů, mají se o digitálních technologiích, bezpečnosti a etice ještě co nového naučit. Podle některých výzkumů někteří uživatelé čelí i více hrozbám.
Svět komiksáků ožije na instagramu. Fiktivní komiksový influencer Petr Výtržný a jeho parta seznámí žáky druhého stupně ZŠ s tématy jako například digitální identita, nakupování on-line nebo autorská práva.
Projekt představuje i nový podcast Filtr, který vznikl v dílně Českého rozhlasu a oslovuje především teenagery. V podcastu s youtuberem Lukefrym jsou jim přiblížena někdy složitá mediální témata jako hoax a manipulace.
Oddělení vzdělávání NÚKIB připravujeme také další materiály, například nový interaktivní komiks Příběh Svůďáka, který děti učí rozpoznat jednání internetových predátorů anebo videokurz Jsem netvor, tvor, který žije na netu.