Premiér Andrej Babiš navrhne pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Ta by spočívala v tom, že by maturanti neskládali klasickou maturitní zkoušku, ale výsledek maturity by odpovídal průměru známek za celé jejich studium střední školy. "Chci navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání," uvedl Babiš v rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes. „Z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia," dodal. Ti studenti, kteří by s takovou zkouškou nesouhlasili, by dostali možnost složit maturitu v podobě známé doposud. Premiérův návrh se ale nesetkává s kladnou odezvou.
„Školáci, včetně maturantů, letos potřebují podpořit, ne něco dostat zadarmo. Všichni letos počítají se změnami a upravili podle toho výuku i obsah zkoušek. Učitelé i studenti tak více ocení, pokud se situace zlepší a zkoušky se budou moci konat, než když dá vláda najevo, že na zlepšení do května ani nevěří," říká Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství.
„Stanovisko premiéra ČR považuji slušně řečeno za nešťastné, které navazuje na jeho předchozí mnohé nekoncepční zásahy do odborných problematik různých rezortů. Mohl bych za ním poslat jinou skupinu studentů, která si naopak maturity zachovat přeje. Změnil by pak zase názor? Studenti čtvrtých ročníků se mohou velmi dobře připravovat na maturitu, nemají od druhého pololetí nematuritní předměty, právo jejich výuku neorganizovat všechny školy dostaly. Tedy mají dokonce více času a prostoru, než jejich předchůdci,“ uvedl Radko Sáblík, ředitel Smíchovské SPŠ a gymnázia.
Tam, kde jsou problémy s praktickou výukou, tam mohou hledat ředitelé a učitelé vhodná řešení. Času do maturit je podle ředitele Sáblíka dost, školy navíc mohly upravit obsah vlastních profilových maturit. Doplnil, že on sám je zásadně pro zachování maturitních zkoušek tak, jak byly představeny ministrem školství a ve stanovených termínech.
„Je to zodpovědné i vůči studentům, neboť česká společnost je velmi konzervativní a mohla by jim později předhazovat, že jejich maturita není plnohodnotná,“ řekl Sáblík.
Babiš pro MF Dnes uvedl, že změna vznikla po jednání se zástupci studentů a na základě vývoje epidemie. Závěrečné ročníky škol podle něj zažívají náročný rok, protože v tomto roce strávili ve vzdělávacích zařízeních pouze 26 dní. Premiér v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že k problematice letošních maturit obdržel stovky e-mailů od studentů a činí tak i s ohledem na maturanty ze zdravotnických oborů, kteří vypomáhají v nemocnicích a v domovech seniorů.
Tento typ maturit byl uplatněn v loňském roce na Slovensku a vybralo si jej 99 procent tamních maturantů. Velký zájem o takovou maturitu se podle premiéra dá očekávat i u českých středoškoláků. Platit by toto opatření mělo jen pro současný školní rok.
Ministr školství Robert Plaga už v lednu oznámil, že u didaktických testů bude navýšen čas na jejich vypracování o 10 minut u českého a cizího jazyka a o 15 minut u matematiky. Maturanti tak, pokud budou vykonávat maturitní zkoušku, budou mít na vypracování testů z češtiny 85 minut, na cizí jazyk 110 minut a na matematiku 135 minut. V rámci profilové části maturity, kam od letošního roku spadají písemné práce a ústní zkoušky z českého jazyka a literatury a cizího jazyka, mají být zrušeny slohové práce.