Patříte mezi ty, kteří už na střední škole sní o dobrodružství za hranicemi? Možná vás odrazuje představa finanční náročnosti, kterou mnozí spojují s mezinárodním studiem. Pro české studenty však existuje celá řada programů, které vám umožní strávit několik let na střední škole v zahraničí s finanční podporou. Některé z těchto možností jsou dostupné pro všechny, zatímco jiné jsou vázané na určitý věk.
Nejspíše nejznámějšími stipendijními programy jsou United World Colleges (UWC). Tato mezinárodní síť škol rozptýlených po celém světě každoročně nabízí pěti až sedmi českým studentům příležitost studovat v zahraničí s částečnou nebo plnou finanční podporou, která závisí na finanční situaci rodiny.
Nesmíme zapomenout ani na Bakala Foundation, která poskytuje stipendia pro studium na středních školách ve Velké Británii a USA. Nadace umožňuje mladým jedincům vyjet na dvouletý studijní pobyt ve Velké Británii. Stipendium zahrnuje veškeré náklady na školné, ubytování a stravu po celou dobu studia.
Bakala Foundation také poskytuje stipendia Assist pro několik významných středních škol v USA, konkrétně Sanderson a Lindfors, Davis Scholars a Kemper. Každé z těchto stipendií je jedinečné a nabízí zcela odlišné příležitosti. Více informací o těchto šancích lze nalézt na webových stránkách nadace. Všechny tyto příležitosti mají jedno společné – vyžadují vynikající studijní výsledky a omezenou dobu předchozího studia v anglickém jazyce, která nesmí přesáhnout šest měsíců.
Mezi další uznávané organizace patří Youth For Understanding (YFU), která nabízí studijní pobyty po celém světě. Ačkoli zde nenajdete plná stipendia, nabízí řadu částečných finančních podpor. Můžete se přes ně vydat dokonce i do Austrálie, Afriky či třeba Jižní Ameriky. Na místě pak žijete u hostitelské rodiny, učíte se jazyk a docházíte do stejné školy jako místní. Tento program trvá rok.
Další možností je AFS, která umožňuje studium na střední škole v řadě zemí, včetně Německa a Francie, s možností stipendia. Organizace CCI pak otevírá dveře k studiu na střední škole v USA, Kanadě, Británii a Japonsku, s plnými stipendii dostupnými pro některé destinace. Do USA můžete dokonce získat stipendium prostřednictvím programu FLEX, který financuje americká vláda, i když je vhodný pouze pro studenty prvního a druhého ročníku střední školy.
Zajímavou alternativou může být i Rotary program, který zahrnuje výměnný pobyt. To znamená, že když vycestujete, vaše rodina musí ubytovat jiného studenta. To však představuje skvělý kulturní zážitek. Pro ty, kdo nechtějí cestovat příliš daleko, je tu možnost získat stipendium na bratislavské LEAF Academy, která se pyšní úspěšnými absolventy.
Nakonec můžeme zmínit organizaci For Youth, která nabízí programy pro studium v Dánsku. Dánsko se vyznačuje tím, že na školách, které vyučují v angličtině, například oblíbeným programem International Baccalaureate, se neplatí školné. Financovat je tedy potřeba pouze ubytování a stravování, což do 18 let zůstává relativně cenově dostupné. Pro studenty nad 18 let je možnost získat příspěvek od dánské vlády na základě rodičovských příjmů, což může činit i více než 20 tisíc korun.